Trabzon yöresi sarıçam (Pinus sylvestris L. ) popülasyonlarında yükseltiye bağlı genetik varyasyonların morfolojik olarak belirlenmesi
Morphological determination of the altitudinal genetic variation in Pinus sylvestris L. populations in Trabzon
- Tez No: 139196
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM TURNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET Trabzon yöresi Sarıçam populasyonlaraıda yükseltiye bağlı genetik varyasyonları morfolojik olarak belirlemek amacıyla, deniz seviyesinden, 2250 metreye kadar olan yükselti kuşağını temsüen seçilen 5 farkh populasyonda (Çamburnu, Maçka, Zigana 1, Zigana 2, Zigana 3), toplam 149 ağaçtan kozalak toplanmıştır. Kozalağa ilişkin olarak kozalak boyu (KzB), kozalak çapı (KzÇ), tohuma ilişkin olarak tohum boyu (TB), tohum çapı (TÇ) ve tohum kanadına ilişkin olarak kanat boyu (KnB), kanat çapı (KnÇ) ve kanat tipi (KT) gibi morfolojik ölçümler yapıldıktan sonra, tohumlar Of Orman Fidanlığında ekilmiştir. Çimlenmeden sonra, fidecikte; fidecik kök kuru ağırlığı (FdcKKA), fidecik gövde kuru ağırhğı (FdcGKA), fidecik toplam kuru ağırhğı FdcKA, kotiledon sayısı (KtS) ve hipokotil boyu (HB), 1+0 yaşh fidanlarda ise; fidan kök taze ağırhğı (FKTA), fidan gövde taze ağırhğı (FGTA), fidan toplam taze ağırhğı (FTA), fidan kök kuru ağırhğı (FKKA), fidan gövde kuru ağırhğı (FGKA), fidan toplam kuru ağırhğı (FKA), fidan boyu (FB), kök boğazı çapı (KBÇ) ve yan dal sayısı (YDS) gibi çeşidi morfolojik ölçümler yapılmıştır. Ölçümler sonucunda; ortalama KzB 4.31 cm, KzÇ 2.20 cm, TB 5.16 mm, TÇ 2.87 mm, KnB 16.64 mm, KnÇ 5.27 mm, FdcKKA 0.016 gr, FdcGKA 0.1 gr, FdcKA0.ll gr, KtS 6.46 adet, HB 13.08 mm, FKTA 2.09 gr, FGTA 2. 14 gr, FTA 4.24 gr, FKKA 0.72 gr, FGKA 0.76 gr, FKA 1.48 gr, FB 6.44 cm, KBÇ 2.75 mm, ve YDS 2.51 adet olarak belirlenmiştir. Elde edilen verilere, SPSS istatistik programı ile varyans analizi yapılarak (0.01 ve 0.05 önem düzeyi ile) populasyonlar içinde ve arasında genetik varyasyonlara olduğu belirlenmiştir. Ayrıca ölçülen karakterlere ilişkin korelasyon ve regresyon analizi yapılarak, karakterler arasında anlamlı ilişkilerin olduğu belirlenmiştir. Buna göre incelenen morfolojik özellikler bakımından, 4. (Zigana 2) ve 5. (Zigana 1) populasyon aynı grupta, diğer populasyonlar ise farklı gruplarda yer almak üzere dört farkh grup oluşmuştur. Anahtar Kelimeler : Sarıçam, Kozalak, Tohum, Fidecik, Fidan, Genetik Varyasyon VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY Morphological Determination of the Altitudinal Genetic Variation in Pinus sylvestris L, Populations in Trabzon The purpose of this study was to determine altitudinal genetic variation in Pinus sylvestris L. populations in Trabzon. For this purpose, cones were gathered from 149 trees in 5 different populations (Camburnu, Maçka, Zigana 1, Zigana 2, Zigana 3) from sea level to 2250 meter. Some morphological features related to the cone, seed and seed scale were meajured such as the length and diameter of the cones(CL, CD), seeds (SL, SD) and seed scale (SSL, SSD) ans seed scale types (SST). Then, seeds were sown in Of State Forest Nursery. After the germinetion, the dried root (JSdrw), stem (JSdsw) and total (JSdtw) weight of the juvenile seedling, the number of the cotyledon (CN) and the length of hypocotil (HL) were measured. At 1+0 aged seedlings, the fresh root (Sfrw), stem (Sfsw)and total (Sftw) weight of the seedlings and the dried root (Sdrw), stem (Sdsw) and total (Sdtw) weight of the seedlings, seedling length (SL), root collar diameter (RCD) and branch number (BN) were measured. Avarage CL is 4.31 cm, CD is 2.20 cm, SL is 5 16 mm, SD is 2.87 mm, SSL is 16.64 mm, SSC is 5.27 mm, JSdrw is 0.016 gr, JSdsw is 0.1 gr, JSdtw is 0.11 gr, CN is 6.46 adet, HL is 13.08 mm, Sfrw is 2.09 gr, Sfsw is 2.14 gr, Sftw is 4.24 gr, Sdrw is 0.72 gr, Sdsw is 0.76 gr, Sdtw is 1.48 gr, SL is 6.44 cm, RDC is 2.75 mm and BN is 2.5 1. According to the data, genetic variation within and between populations were determined using variation analysis (001 and 0.05 significant level) with SPSS. Furthermore, significant relations among the characters using correlation and regression analysis. Thus, 4. (Zigana 2) and 5. (Zigana 1) populastions grouped in the same group and other populations grouped in three different groups regarding the morphological features investigated. Keywords : Cone, Seed, Juvenile Seedling, Seedling, Genetic Variation vn