Sakatlık sırasında ve tedavi sonrasında sporculardaki psikolojik değişiklikler
Psychological changes in athletes during injury and after treatment
- Tez No: 374819
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PERİCAN BAYAR KORUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmanın amacı, sporcuların sakatlık sırası ve tedavi sonrasındaki benlik saygıları, depresif duygulanımları, öz yeterlikleri, sportif öz güvenleri, durumluk ve sürekli kaygı düzeylerinde bir farklılaşma olup olmadığını karşılaştırmaktır. Çalışmaya farklı branşlardan 53 erkek, 16 kadın toplam 69 sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Sporcularda meydana gelen psikolojik değişiklikleri belirlemek amacıyla, sakatlık sırasında ve tedavi sonrasında Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (Rosenberg Self- Esteem Scale- RSES), Öz Yeterlik İnancı Ölçeği (Self- Efficacy Scale- SES), Sporsal Güven Envanteri (Sürekli- Durumluk) (Sport Confidence Inventory- SCI- T and S), Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği (STAI) kullanılmıştır. Sporcuların yaş, branş ve cinsiyet gibi demografik bilgileri kişisel bilgi formu ile toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiksel teknikleri ve Tek Yönlü Varyans Analiz (ANOVA) Tekniği kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizleri sonucunda, çalışmaya katılan sporcuların sakatlık sırasında ve tedavi sonrasındaki psikolojik değişkenleri karşılaştırıldığında; benlik saygıları arasında {F(4, 64)=21.791;p=.000}, depresif duygulanımları arasında {F(4, 64)=21,199;p=.000}, durumluk kaygı puanları arasında {F(1, 66)=4.862;p=.000}, sürekli kaygı puanları arasında {F(1, 66)=7.646;p=0.000}, sportif sürekli öz güvenleri arasında {F(1, 66)=4.862;p=.000}, sportif durumluk öz güvenleri arasında anlamlı bir fark olduğu {F(1, 66)=7.646;p=.000} bulunmuştur. Sporcuların sakatlık sırası ve tedavi sonrasındaki benlik saygıları arasında (r= 0.746;p
Özet (Çeviri)
The purpose of this investigation was to compare the changes in self-esteem, depressed mood, self-confidence, self-efficacy, trait anxiety, state anxiety levels in athletes between, during injury and after treatment. This study examined 53 male and, 16 female athletes, for a total of 69 volunteer elite athletes from different sports. To determine the psychological changes in athletes during injury and after treatment, Rosenberg Self- Esteem Scale (Rosenberg Self- Esteem Scale-RSES), Self- Efficacy Beliefs Scale (Self- Efficacy Scale-SES), Sporty Trust Inventory (Continuous- State) (Sport Confidence Inventory- SCI- T and S), State- Trait Anxiety Inventory (STAI) was used. The demographic information, such as the gender and age of athletes were collected though personal information forms. To analyze the data, descriptive statistical techniques and One- Way Analysis of Variance (ANOVA) were used. As a result of the analysis of the data, when comparing the psychological variables of the athletes participated in the study during injury and after the treatment; significant differences in self-esteem whereby {F (4, 64)=21.791;p= .000}, depressed mood between whereby {F (4, 64) = 21.199; p = .000}, state anxiety scores whereby {F (1, 66)=4.862;p= .000}, trait anxiety scores whereby {F (1, 66)=7.646;p = 0000}, sport continuous self-esteem whereby {F (1, 66)=4.862;p= .000}, sport state self-esteem whereby {F (1, 66)=7.646;p= .000 } between, during injury and after treatment were observed. Moreover, a significant positive relationship between state self-esteem whereby (r= 0.746;p