Struvit ürolitiazis'li kedilerde idrar asitleştirici gıdaların sağaltımda etkinliği
Effects of urine acidifying diet treatments i̇n cat with struvite urolithiasis
  1. Tez No: 374818
  2. Yazar: AHMET BAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KAZİM BÖRKÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalısma Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Kliniği'ne hastalık şikayeti ile getirilen ve struvit ürolitiazis belirlenen çesitli ırk ve yaşta 14 erkek, 6 dişi toplam 20 kedide yapıldı. 20 kediden 10'u yalnız medikal tedavi uygulanan A1 grubu, diğer 10'u ise, medikal tedavinin yanı sıra idrar asitleştirici diyet ile beslenen A2 grubu olarak sınıflandırıldı. Kliniğe getirilen kedilerden alınan anemnez bilgileri ve klinik beliritiler sonrasında ürolitiazis şüphesi olanlar çalışmaya alındı. Sonrasında yapılan idrar, kan, radyografik ve ultrasonografik muayeneler sonucunda struvit ürolitiazis tanısı konuldu. Kliniğe getirilen kedilerden kan ve sistosentezle idrar örnekleri alındı. Tam kan ve serum örneklerinde biyokimyasal analizler, idrar örneklerinde ise idrar analizleri ve bakteriyolojik ekimler yapıldı. Struvit ürolitiazis tanısı konulan kedilerin üretrasına idrar kateteri yerleştirilerek idrar keseleri üç gün süreyle yıkandı. Kateterle üretrası açılamayan üç kedi opere edildi. Kateter uygulamasından sonra A1 grubundaki kedilere sadece medikal tedavi yapılırken, A2 grubundaki kedilere medikal tedavinin yanında idrar asitleştirici diyet verildi. İlk tedavileri takiben 15., 30., 45., 60., 75., 90. günlerde yapılan kontrollerde A1 grubunda kedilerin hepsinde, A2 grubunda ise 2 kedide nüks olduğu tespit edildi. A2 grubunda A1 grubuna göre 0. güne göre 75. ve 90. günlerde idrar pH değerlerinde istatistiksel anlamı olan bir azalma (p0,025) olmadığı belirlendi. Yapılan bu çalışmayla, struvit ürolitiazis'li kedilerde medikal tedavinin yanı sıra idrar asitleştirici diyet kullanımının idrar pH'sının düşürülmesinde ve struvit oluşumlarının yok olmasında ve sağaltımda etkili etkili olduğu sonucuna varıldı. Bu mamaların düzgün kullanılmasının, belirli sürelerde yapıacak olan idrar ve kan analizlerinin nüks ihtimali olan bu hastalıkta erken teşhisi kolaylaştıracağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out on 20 cats (14 male, 6 female) in different breeds and ages, admitted to the Ankara University, Faculty of Veterinary Medicine, Department of Internal Medicine, with suspected feline struvite uroliths. While normal urolith treatment was applied to 10 cases (Group A1), for other 10 cases (Group A2) Hill's Reçete Diet s/d was used in addition to the normal urolith treatment. Cats which are admitted to the clinic with suspected urolithiasis was added to the research according to anamnesis and clinical symptoms. Urolithiasis was diagnosed after the urinary analysis, blood analysis, radyographic and ultrasonographic examinations. Cats which were first addmited to the clinic, urinary samples by using cycyocentesis and blood samples were taken. Bacteriological culture, urine analysis from urinary samples and hall blood serum biochemistry tests were done. Urinary catheter was inserted in the urethra of the cats diagnosed with struvite ürolithiasis. Surgical treatment was applied to urethra of 3 cats which were not opened through catheterisation. Through installed catheters, urinary tract of the cats were flushed with saline solution for 3 days. After catheterisation, only medical treatment was applied to group A1, and beside medical treatment urine acidifying diet was given to group A2. After first therapy, recurrence was identified at all group A1 and only two of group A2. during the control days of 15 th, 30 th, 45 th, 60 th, 75 th, 90 th, respectively. In this study, statistically significant decrease was observed in urinary pH, at the day zero according to 75th and 90th days by the group of A2 to A1. Urinary density under 1.030 were identified, all of acidifying diet used or not used patients. And also statistical significance was not seen between groups. This study is shown that, besides medical treatment of cats with urolithiasis, using acidifying diet is useful to prevent recurrence and treatment.