Lazer biyostimülasyonunun diyabetli ve sağlıklı kronik periodontitis hastalarında periodontal tedaviye etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of laser biostimulation on periodontal treatment in chronic periodontitis patients with diabetes and systemic health
- Tez No: 374830
- Danışmanlar: PROF. DR. NACİ UMUR SAKALLIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: Çalışmamızda, Tip 2 Diabetes Mellituslu (DM) ve sistemik sağlıklı (SS) kronik periodontitis (KP) hastalarında Nd:YAG lazer biyostimülasyonunun (LB) Faz 1 periodontal tedaviyi (PT) destekleyici etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlandı. Materyal ve Metot: DM'li ve SS 15'er KP hastasında aynı ağızda alt çenede simetrik birer KP'li diş çalışmaya dahil edilerek 4 çalışma grubu oluşturuldu. Buna göre; grup 1: DM+PT, grup 2: SS+PT, grup 3: DM+PT+LB ve grup 4: SS+PT+LB olarak belirlendi. Faz 1 PT'nin 30., 37., 44., 51., 58. ve 65. günlerinde LB uygulanırken, SS hastalara plasebo uygulandı. Grup içi ve gruplar arası prospektif değerlendirmelerde; plak indeksi (Pİ), sondalamada kanama (SK), gingival indeks (Gİ), sondalanan cep derinliği (SCD), klinik ataçman seviyesi (KAS), dişeti oluğu sıvısı hacmi (DOSh), DOS İnterlökin 1-beta (IL-1β) ve İnterlökin 10 (IL-10) düzeyleri klinik ve biyokimyasal parametreler olarak kullanıldı. Klinik parametreler başlangıç, 30., 37. ve 72. gün verileri; DOSh ve sitokinler ise 0., 15., 30., 37. ve 72. gün verileriyle değerlendirildi. Bulgular: Klinik parametrelerde tüm gruplarda grup içi değerlendirmelerde 72.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to evaluate the efficiency of Nd:YAG laser biostimulation (LB) as an adjunctive therapeutic on phase 1 treatment (PT) in chronic periodontitis (CP) patients with type 2 Diabetes Mellitus (DM) and systemic health (SH). Material and Method: Two symmetrical CP teeth in the mandible of 15 DM and SH patients with CP, as of in each mouth, were included to constitute 4 study groups: group 1: DM+PT; group 2: SH+PT; group 3: DM+PT+LB; group 4: SH+PT+LB. LB was applied at days 30, 37, 44, 51, 58, 65 during PT while the SH patients received a placebo simultaneously. Plaque index (PI), bleeding on probing (BOP), gingival index (GI), probing pocket depth (PPD), clinical attachment level (CAL), gingival crevicular fluid volume (vGCF), GCF interleukin 1-beta (IL-1β), interleukin 10 (IL-10) levels were used as clinical and biochemical parameters in the intra/intergroup prospective assessments. Clinical parameters were evaluated with the baseline and day 30, 37, 72 data; GCF volume and cytokines were evaluated with day 0, 15, 30, 37, 72 data.