Septorinoplastide Türk lokumu uygulamasinda bakteriyel selüloz ile fasyanin karşılaştırılması: Deneysel hayvan çalışması
The comparison of bacterial cellulose and fascia in the application of Turkish delight in septorhinoplasty: Experimental animal in
- Tez No: 374873
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SULTAN BİŞKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Rinoplastilerde dorsal nazal düzensizliklerin engellenmesi ve düzeltilmesi için yeni bir greft materyali olan bakteriyel selülozun etkinliği araştırılmıştır. Çalışmada 20 adet Wistar albino rat kullanıldı. Ratlar 10'arlı 2 gruba ayrıldı. 1. grupta rat kulak kepçesinden alınan kıkırdak doğranarak temporal kas fasyasına sarıldı. 2. grupta kıyılmış kıkırdaklar bakteriyel selüloza sarıldı. Rat sırtında cilt altına yerleştirilen, temporal kas fasyası ve bakteriyel selüloza sarılı kıyılmış kıkırdak greftleri 60. günde eksize edildi. Gruplarda, histopatolojik olarak; kıkırdak canlılığı, kıkırdak bütünlüğü, damarlanma, fibrozis ve kronik inflamasyon incelenerek karşılaştırıldı. Kıkırdak canlılığı ve bütünlüğü açısından iki grup arasında istatistiksel fark saptanmadı. Fibrozis fasya grubunda anlamlı yüksek saptanırken, damarlanma ve kronik inflamasyon bakteriyel selüloz grubunda anlamlı yüksek bulundu. Bakteriyel selüloz Acetobacterium xylinum tarafından üretilen maliyeti düşük ve kolay elde edilebilen bir maddedir. Daha önce literatürle yara bakımında, mikrodamar protezi olarak ve duraplastide kullanımı ile ilgili raporlar mevcuttur. Türk lokumu greftlerde kıyılmış kıkırdakları sarmak için yeni bir alternatif olmakla beraber ileri araştırmalara gerek vardır.
Özet (Çeviri)
The effectiveness of bacterial cellulose, which is a new graft material, was investigated in order to correct and prevent the dorsal nasal disorder in rhinoplasty. The study was done on 20 Wistar Albino Rats. The rats were seperated into two groups. In the first group, cartilages of the rats were taken from the conchal cartilage and diced then wrapped to the temporal muscle fascia. In the second group, diced cartilages were wrapped to the bacterial cellulose. These diced cartilage grafts which were wrapped to the temporal muscle fascia and bacterial cellulose and also placed subcutaneous pocket at the back of the rats were excised in the sixtieth day. In these two groups, the viability and the unity of the cartilages, vascularization, fibrosis and the chronic inflammation were compared histopathologically. No statistical difference were observed between these two groups in terms of the unity and the viability of the cartilages. Fibrosis and vascularization were determined significantly higher in fascia group; while chronic inflammation was significantly higher in the bacterial cellulose group. Bacterial cellulose which is produced by Acetobacterium xylinum is an easily and ecenomically obtained agent. There are essays about bacterial cellulose in the literature for the usage in duraplasty, in wound care and as microvessel prosthesis. It is a new alternative for the wrapping of the diced cartilages in the Turkish Delight grafts; however, further researches are needed.