Septorinoplastide nazal tip desteği değişikliklerinin değerlendirilmesi
Burun estetiğinde burun ucu desteği değişikliklerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 506437
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN FUAT BÜYÜKLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
SEPTORİNOPLASTİDE NAZAL TİP DESTEĞİ DEĞİŞİKLİKLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ Erol O, Septorinoplastide nazal tip desteği değişikliklerinin değerlendirilmesi, Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak, Burun ve Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı, Tıpta Uzmanlık Tezi, Ankara, 2018. Çalışma Dizaynı: Prospektif, kör Gereç- Yöntem: Bu çalışma Şubat 2018- Mart 2018 arasında Başkent Üniversitesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı'nda açık teknik estetik rinoplasti uygulanan 15 hasta üzerinde uygulandı. Çalışma öncesinde tüm hastalardan bilgilendirilmiş onam formu alındı. Daha önce opere edilen hastalar ve kaudal septum deviasyonu olan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Ameliyatlar tek bir cerrah tarafından yapıldı. Midkolumellar insizyon, flep elevasyonu, kaudal septum rezeksiyonu, tongue in groove tekniği, kolumellar strut grefti, tip müdaheleleri uygulanan hastalar çalışmaya alındı. Kliniğimizde rutin olarak kullandığımız bu teknikler tüm hastalara aynı sıra ile uygulandı. Kaudal strut ve tongue in groove teknikleri cerrah tarafından gerekli görülen hastalara uygulandı. Her bir aşamada 1mm, 2mm, 3mm ölçülerinde tip bölgesine kompresyon uygulanarak preoperatif, kaudal septum rezeksiyonu, flep elevasyonu, kolumellar strut grefti (seçilmiş hastalarda tongue in groove), tip müdaheleleri (sütürasyon ve greftler) ve kolumellar insizyon kapatılmasının hemen ardından newtonmetre (SF-50Newton Dijital Dinamometre, EgeRate) ile direnç ölçümü yapıldı. Ölçümler sırasında kolumellanın hemen önüne cetvel konularak kompresyon uygulanırken profilden video ve seri fotoğraflar alındı. Daha sonra bu kayıtlar kör bir araştırmacı tarafından bilgisayar ortamında incelenerek veriler kaydedildi. Bulgular: Hastaların yaşları 19 ile 35 arasında değişmekte olup, ortalaması 24,8±4,9 idi. Cinsiyetlere göre dağılıma bakıldığında; olguların %66,6'sı (n=10) kadın, %33,4'ü (n=5) erkekti. Kaudal septum rezeksiyonu sonrasında tip direnci anlamlı şekilde düşük saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF NASAL TIP SUPPORT IN SEPTORHINOPLASTY Erol O, Evaluation of nasal tip support in septorhinoplasty, Baskent University School of Medicine, Otorhinolaryngology Department, M.D. Thesis, Ankara 2018. Study Design: Prospective, blind Materials and Method: This study is conducted at, Baskent University School of Medicine, Otorhinolaryngology Department between February 2018- March 2018. 15 patients undergoing open technique aesthetic rhinoplasty are included. Informed consent is obtained from all patients. Patients having history of previous nose surgery and patients with caudal septum deviation are excluded. All procedures are performed by a single surgeon. Patients operated using following techniques are included in this study: midcolumellar incision, flap elevation, caudal septum resection, tongue-in-groove technique, columellar strut grafting and tip intervention. These techniques previously cited are carried out in exact same order for all the patients during surgery. Caudal strut and tongue-in-groove techniques are optionally performed for suitable patients as seen necessary by the surgeon. Measurements are taken in between all the stages, preoperatively; following caudal septum resection; columellar strut grafting; tongue-in-groove (chosen patients only); tip interventions (saturation and grafting) and early postoperative period immediately after closing columellar incision, while applying 1mm, 2mm and 3mm compression forces to tip area. Newtonmeter is used for resistance measurements (SF-50Newton Dijital Dinamometre, EgeRate). Serial photos are taken and video recordings are obtained with a scale placed adjacent to columella during application of compressive forces. Subsequently these recordings are analyzed and data are documented. Results: Mean age for the study group was 24,8±4,9 ranging between 19and 35. %66.6 (n=10) of the patients were female, %33,4 (n=5) were male. Significant reduction in tip support following caudal septum resection is detected.