Septorinoplastide preoperatif ve intraoperatif aralıklı soğuk uygulamanın kanama, ağrı, ekimoz, ödem ve hasta konforu üzerine etkisi
Effect of preoprative and intraoperative intermittent cold application on bleeding, pain, ecchymosis, edema and patient comfort in septorhinoplasty
  1. Tez No: 886950
  2. Yazar: HAKAN TAŞKIRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Bu çalışmada, septorinoplasti operasyonu uygulanan hastalarda, preoperatif ve intraoperatif aralıklı soğuk uygulamanın intraoperatif kanama miktarını azaltarak cerrahi konfora, bunun yanı sıra postoperatif ağrı, ödem, ekimoz ve hasta konforuna etkisini göstermeyi amaçladık. Gereç ve Yöntemler: Ocak 2023 ve Haziran 2023 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Kliniği'nde yaşları 18 ile 37 arasında değişen toplam 60 hasta dahil edildi. Yirmi hastaya preoperatif ve intraoperatif aralıklı soğuk gazlı bez uygulandı. Yirmi hastaya sadece intraoperatif olarak aralıklı soğuk gazlı bez uygulandı. Yirmi hastaya ise soğuk uygulama yapılmadı (kontrol grubu). Hastalara preoperatif ve postopreatif 1. ve 7. günlerde hastaların hangi gruba dahil olduğunu bilmeyen bir asistan tarafından çift kör olarak Durumluk- Sürekli Kaygı Ölçeği (STAI-S, STAI-T) doldurtuldu. Bütün hastalara açık teknik septorinoplasti yapılıp postoperatif ağrı derecelendirmesi için Vizüel Analog Skala (VAS) ölçeği kullanıldı. Bütün hastalara postoperatif 1. 3. ve 7. gün ekimoz ve ödem skalası kullanılarak ödem ve ekimozun şiddeti ölçüldü. Bulgular: Gruplar arasında yaş ve cinsiyet bakımından anlamlı fark izlenmedi. Gruplar arasında preoperatif ve postoperatif 1. günde STAI skorlarında anlamlı fark izlenmezken, postoperatif 7. günde aralıklı soğuk uygulama yapılan gruplarda (grup1 ve grup2) soğuk uygulama yapılmayan gruba göre hem STAI-S hem de STAI-T skoru daha düşük olup istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Postoperatif 1. 3. ve 7. günlerde grup 1 ve grup 2 de ekimoz grup 3'e göre istatistiksel olarak anlamlı ölçüde düşük bulundu. Grup 1'de grup 2'ye göre postoperatif 1. 3. ve 7. günlerde daha düşük ekimoz ortalamaları ölçülmesine rağmen istatistiksel olarak anlamlı fark gözlenmedi. Grup 3'de göz kapağı ödemi postoperatif 1. 3. ve 7. günlerde diğer gruplara göre daha fazla olup istatistiksel olarak anlamlıydı. Preoperatif olarak da soğuk uygulanan grup 1'de grup 2' ye göre postoperatif 1.3. ve 7. günlerde ödem ortalamaları daha düşük Ancak bu fark sadece postoperatif 3. günde istatistiksel olarak anlamlı bulunup, postoperatif 1. ve 7. günde istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. Grup 1 ve grup 2'de grup 3'e göre daha düşük kanama miktarı ortalamaları elde edildi. Ancak istatistiksel açıdan sadece grup 1 ile grup 3 arasında anlamlı fark saptandı. Postoperatif VAS skorlarında grup 1'in 24 saat boyunca grup 3'e göre daha düşük olduğu görüldü ve istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Grup 2 ile grup 3 arasında VAS skorlarının ilk 4 saatte grup 2'de daha düşük ve istatistiksel olarak anlamlı bulunurken, 8. saat ve sonrasında anlamlı fark izlenmedi. Sonuç: Septorinoplasti sonrasında ödem, ekimoz ve ağrı istenmeyen ve hasta memnuniyetini düşüren durumlardır. Soğuk uygulamanın ödem, ekimoz ve ağrıyı önemli ölçüde azaltarak güvenle kullanılabilecek bir yöntem olduğu görüldü. Soğuk uygulamanın intraoperatif uygulamaya ek olarak preoperatif de yapılması bu tür istenmeyen durumları daha da azalttığı, rutinde alternatif bir yöntem olarak kullanılabileceği kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to demonstrate the effect of preoperative and intraoperative intermittent cold application on surgical comfort by reducing the amount of intraoperative bleeding, as well as postoperative pain, edema, ecchymosis and patient comfort in patients undergoing septorhinoplasty. Materials and Methods: A total of 60 patients, aged between 18 and 37, were included in the Ear, Nose and Throat Diseases Clinic, Atatürk University Faculty of Medicine between January 2023 and June 2023. Intermittent cold gauze was applied preoperatively and intraoperatively to 20 patients. Intermittent cold gauze was applied only intraoperatively to 20 patients. Cold application was not applied to 20 patients (control group). The State-Trait Anxiety Scale (STAI-S, STAI-T) was filled in by patients with an assistant who did not know which group the patients belonged to, in a double-blind manner, on preoperative and postoperative days 1. and 7. All patients underwent open technique septorhinoplasty and the Visual Analog Scale (VAS) scale was used for postoperative pain rating. The severity of edema and ecchymosis were measured in all patients on the 1st, 3rd and 7th postoperative days using the ecchymosis and edema scale. Results: No significant difference was observed between the groups in terms of age and gender. While there was no significant difference in STAI scores between the groups on preoperative and postoperative day 1, both STAI-S and STAI-T scores were lower in the group1 and group2, which intermittent cold application was applied, on postoperative day 7, compared to the group without cold application, and were found to be statistically significant. Postoperative 1.3. and on the 7th day, ecchymosis was found to be statistically significantly lower in group 1 and group 2 compared to group 3. Although lower averages of ecchymosis were measured in group 1 than in group 2 on the 1st and 3rd postoperative days, no statistically significant difference was observed. In Group 3, eyelid edema was higher on the 1st, 3rd and 7th postoperative days than in the other groups and was statistically significant. The average of ecchymosis score was found to be lower in group 1, which cold was applied preoperatively, compared to group 2 but also it was found to be statistically significant only on postoperative day 3, it was not found to be statistically significant on postoperative day 1 and 7. Lower average bleeding amounts were obtained in group 1 and group 2 compared to group 3. However, a statistically significant difference was detected only between group 1 and group 3. Postoperative VAS scores of group 1 were lower than group 3 for 24 hours and were found to be statistically significant. While VAS scores between group 2 and group 3 were found to be lower in group 2 in the first 4 hours and were statistically significant, no significant difference was observed at the 8th hour and after. Conclusion: Edema, ecchymosis and pain after septorhinoplasty are undesirable conditions that reduce patient satisfaction. It was observed that edema, ecchymosis and pain were significantly reduced by intermittent cold application and it was a method that could be used safely. It was concluded that performing cold application preoperatively, in addition to intraoperatively, further reduces such undesirable situations and can be used as a reliable and alternative method in routine.