Gebeliğin koroid kalınlığı üzerine etkisinin optik koherens tomografi ile incelenmesi
Evaluation of the effect of pregnancy on choroidal thickness using oct
- Tez No: 374874
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA ALPAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amacımız gebeliğin koroid kalınlığı üzerine olan etkisini Optik Koherens Tomografi ile değerlendirmektir. Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniğinde takipleri yapılan, yaşları 21-35 arasında değişen, gebeliğinin ilk 10 haftasında olan 25 olgunun 50 gözü çalışmaya dâhil edildi. Doğuma kadar 3 ayda bir ve doğum sonrası 1. ayda görme keskinliği, ön segment muayenesi, göz içi basınç ölçümü, santral kornea kalınlığı ölçümü, fundus muayenesi, optik koherens tomografi ile retinal sinir lifi kalınlığı ölçümü, santral maküla kalınlığı ölçümü ve koroid kalınlığı ölçümü yapıldı. Fovea merkezindeki koroid kesitinin kalınlığı ölçüldü. Koroid kalınlığı olarak retina pigment epitelinin dış kenarı ile skleranın iç kenarı arasındaki mesafe alındı. Kontrol grubu olarak aynı yaş grubundan, sistemik olarak sağlıklı; oküler yönden patolojisi olmayan 24 olgu alındı. Koroid kalınlığının gebeliğin her bir anında ve gebelik sonrasındaki değişimindeki anlamlık Friedman testi ile incelendi. Çalışmaya alınan 24 gebe kadının medyan yaşı 26 yıldır. Hastaların düzeltilmiş en iyi görme keskinlikleri LogMAR 0,0 olarak bulundu ve gebelik süresinde değişim izlenmedi. Gebelik boyunca ve doğumdan 1 ay sonra koroid kalınlığında anlamlı bir değişiklik izlenmedi (p=0,87). Gebeliğin 2. ve 3.
Özet (Çeviri)
We aimed to evaluate effect of pregnancy on choroidal thickness by using OCT. Fifty emmetropic eyes of 25 subjects, whose antenatal follow-up was done in Zonguldak Bulent Ecevit University Medical Faculty, Department of Obstetrics and Gynecology, with ages ranging from 21 to 35 first seen at the 10th week of their pregnancy, were included in this study. Visual acuity, biomicroscopy, IOP measurement, central cornea thicknes measurement, fundus examination and retinal nerve fiber analyses, central macular tickness and coroidal thickness measured with optical coherens tomograpy were performed three months prior to delivery and repeated 1month post delivery. The choroid was measured from the outer border of the retinal pigment epithelium to the inner scleral border centered on the fovea. In our study, of the 24 pregnant subjects the median age was 26(range, 21 to 34 years). Mean best corrected distance visual acuity was LogMAR 0,0 and was the same for all measurement time. There was no statistically significant change in mean subfoveal choroidal thickness during pregnancy and 1month postdelivery (p= 0.870). Average IOP measurements at second and third trimester of pregnancy were measured low (second trimester p= 0.001, third trimester p < 0.001). Average CCT measurements at second and third trimester of pregnancy were measured high low (second trimester p= 0.001, third trimester p < 0.001). There was no statistically significant difference in mean subfoveal choroidal thickness among pregnant and non pregnant women but pregnant women had 25 microns thicker subfoveal choroid (r=-1,71; p=0,086).