Metabolik sendromlu hastalarda kronik inflamasyon göstergesi olarak CRP, fibrinojen, ınr ve PT seviyesi
In pati̇ents with metabolic syndrome as a marker of chronic i̇nflamation CRP, fi̇bri̇nogen, inr and PT level
  1. Tez No: 374884
  2. Yazar: RECEP TÜRKEL
  3. Danışmanlar: PROF. BEŞİR LEVENT ALTUNTOP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
METABOLİK SENDROMLU HASTALARDA KRONİK İNFLAMASYON GÖSTERGESİ OLARAK CRP, FİBRİNOJEN, INR VE PT SEVİYESİ AMAÇ: Toplumda görülme sıklığı giderek artan metabolik sendromlu hastalarda kronik inflamasyon göstergesi olarak kan, CRP, FİBRİNOJEN, INR ve PT seviyesi ve Metabolik sendrom komponentleri ile ilişkisisinin değerlendirilmesi amaçlandı. MATERYAL VE YÖNTEM: Çalışmaya Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi iç hastalıkları, endokrinoloji ve genel dahiliye polikliniğine başvuran ve metabolik sendrom tanı kritelerine uyan 19'u erkek, 37'si kadın, toplam 56 hastaalındı. Kontrol grubuna benzer yaş ortalamasına sahip35'i erkek, 29'u kadın olmak üzere toplam 64 sağlıklı birey alındı. Vakaların detaylı tıbbi öyküleri alınarak, boy, kilo, vücut kitle indeksi (VKİ) , bel çevresi, sistolik ve diyastolik kan basınçları ölçüldü. Hastaların 12 saatlik açlık sonrası alınan venöz kan örneklerinde açlık kan glukozu, trigliserid, total kolesterol, HDL (Yüksek yoğunluklu lipoprotein), LDL (Düşük Yoğunluklu Lipoprotein) , FİBRİNOJEN, PT, CRP ve INR bakılarak veriler oluşturuldu. İstatistiksel olarak yaş, cinsiyet, metabolik sendrom komponentleri ile FİBRİNOJN, CRP ,PT ve INR arasındaki ilişkiler değerlendirildi. SONUÇLAR: Metabolik sendrom grubunda kontrol grubuna göre, HDL düşüklüğü dışında, tüm metabolik sendrom parametrelerinde istatistiksel olarak anlamlı yükseklik mevcuttu. Kan CRP düzeyi metabolik sendromlu hastalarda anlamlı olarak yüksek tespit edildi.Fibrinojen düzeyi hasta erkek ve kadın grubunda anlamlı olarak yüksek bulundu.PT ve INR hasta kadın grubunda yüksek bulunurken erkek grubunda kontrol grubundan anlamlı farklılık tespit edilmedi. TARTIŞMA VE ÖNERİLER: Çalışma sonucunda metabolik sendromlu hasta grubunda CRP seviyesinin anlamlı olarak yüksek olduğu tespit edildi. Çalışmamızda yüksek fibrinojen düzeyinin her iki cinsiyettede metabolik sendrom ile ilişkili olduğu ayrıca PT ve INR değerlerinin sadece kadın hasta grubunda metabolik sendrom ile ilişkili yüksek olduğu tespit edildi.Kadın ve erkek arasında INR ve PT farkı bayanlarda obezitenin daha belirgin olması ve koagulasyon sitemine birçok faktörün etki etmesine bağlı olduğu düşünüldü.Bu konuda daha geniş ve detaylı çalışmalara ihtiyaç vardır
Özet (Çeviri)
IN PATİENTS WITH METABOLIC SYNDROME AS A MARKER OF CHRONIC İNFLAMATION CRP, FİBRİNOGEN, INR AND PT LEVEL OBJECTIVE: The purpose of this study was to determine the association of blood fibrinogen, INR and PT levels and syndrome components in patients with metabolic syndrome, a disease which is becoming more common in society. MATERIAL AND METHOD: A total of 56 patients (19 males and 37 females) who were admitted to the internal diseases, endocrinology and general internal medicine polyclinics of Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine, and who met the diagnostic criteria for metabolic syndrome, were included in the present study. The control group included 64 healthy subjects (35 males and 29 females) matched for mean age. The detailed medical histories of the patients were obtained, and height, weight, body mass index (BMI), waist circumference, and systolic and diastolic blood pressure were measured in all patients. The data was formed from fasting blood glucose, triglyceride, total cholesterol, HDL (high density lipoprotein), LDL (low density lipoprotein), fibrinogen, CRP, PT and INR which were measured in venous blood samples obtained after 12 hours of fasting. The association between age, gender, components of metabolic syndrome, and fibrinogen, PT and INR were analyzed by using statistical methods. RESULTS: All parameters of metabolic syndrome with the exception of low HDL levels were significantly higher in the metabolic syndrome group when compared with the control group. Blood CRP level was significantly higher in patients with metabolic syndrome was determined. The level of fibrinogen was significantly high in male and female patient groups. While the levels of PT and INR were high in the female patient group, they were not significantly different in the male group when compared with the control group. DISCUSSION AND RECOMMENDATIONS: Instudies of patients with metabolic syndrome was significantly higher in the group CRP levels were found to. The present study found that high levels of fibrinogen were associated with metabolic syndrome in both genders and PT and INR levels were associated with metabolic syndrome only in the female patient group. The difference in INR and PT levels of male and female patients was thought to be resulting from higher levels of obesity in females and the fact that a great number of factors affect the coagulation system.