Metabolik sendromda diyastolik disfonksiyon sıklığı ve C reaktif protein ile ilişkisi
The frequency of diastolic dysfunction in metabolic syndrome and its relationship with C-reactive protein
  1. Tez No: 555613
  2. Yazar: ELMAS BİBERCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL ALTUNTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Kardiyoloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Cardiology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Giriş Metabolik sendrom başta ateroskleroz olmak üzere çeşitli mekanizmalar ile kardiyovasküler ölümlere sebep olmaktadır. Bu sürecin önemli bir bileşeni ise kronik enflamasyondur. Bu sebeple çalışmamızda metabolik sendromu olan kişilerde enflamatuvar bir belirteç olan C reaktif protein (CRP) ile kardiak fonksiyonlardaki bozulmanın erken bir göstergesi olan sol ventrikül diyastolik disfonksiyonu arasındaki ilişkiyi araştırdık. Metod Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Kliniği'ne başvuran ve metabolik sendromu olan normotansif hastalar çalışmaya dahil edildi. Diyabetes mellitus , iskemik kalp hastalığı, sistolik kalp yetersizliği, karaciğer ve böbrek yetersizliği ve kronik enflamatuvar hastalığı olanlar çalışmaya alınmadı. Tüm hastaların transtorasik ekokardiyografik incelemesi yapılarak diyastolik disfonksiyon açısından değerlendirildi. Başta CRP ve lipid parametreleri olmak üzere rutin biyokimya testleri yapıldı. Bulgular Çalışmaya toplam 105 hasta alındı (yaş=48±8 kadın=93[%88] ). Hastaların 54(% 51) ünde izole diyastolik disfonksiyon, 19(%18) unda ise sol ventrikül hipertrofisi ile birlikte diyastolik disfonksiyon bulundu. 37(% 35) hastada CRP değerleri yüksek tespit edildi (> 5mg/dl). Diyastolik disfonksiyon varlığı serum CRP değerleri yükselmiş hastalarda sayıca fazla olsa da istatistiksel açıdan bir fark bulunamadı. CRP'nin diğer metabolik sendrom komponentlerinden serum trigliserid seviyeleri ve bel çevresi genişliği ile ilişkili olduğu tespit edildi (sırasıyla p=0.04, p=0.005). Sonuç Metabolik sendromlu hastalarımızda sol ventrikül diyastolik disfonksiyonu sık görülen bir bozukluktur. Kardiak disfonksiyonun erken bir göstergesi olan diyastolik disfonksiyon ile serum CRP değerleri arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Öte yandan, insülin direncinin bir göstergesi olan bel çevresi ve hipertrigliseridemi ile CRP değerleri arasında bir anlamlı ilişki olduğu görülmüştür. Sonuç olarak çalışmamızda; metabolik sendromda CRP yüksekliği ile kendini belli eden subklinik inflamasyonun bu hastalarda sık görülen sol ventrikül diyastolik disfonksiyonu ile bir ilişkisi gösterilememiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction Metabolic syndrome leads to cardiovascular deaths mainly by atherosclerosis and other related mechanisms. An important component of this process is chronic inflammation. Based on this, we investigated the relationship between C-reactive protein, an inflammatory marker in patients with metabolic syndrome, and left ventricular diastolic dysfunction, which is an early indicator of cardiac dysfunction. Methods Normotensive patients with metabolic syndrome who were admitted to Şişli Etfal Training and Research Hospital Internal Medicine Clinic were enrolled in the study. Patients with diabetes mellitus, ischemic heart disease, systolic heart failure, chronic inflammatory disease, hepatic and renal failure were excluded from the study. Transthoracic echocardiographic examinations were performed to all patients to evaluate the diastolic dysfunction. Routine laboratory tests including C-reactive protein and lipid parameters were also performed. Results A total of 105 patients were included in the study (age: 48±8, women: 93,[88%]). Isolated diastolic dysfunction was found in 54 (51%) patients and diastolic dysfunction with left ventricular hypertrophy in 19 (18%) patients. Thirty seven (35%) patients had high C-reactive protein levels (>5 mg/dl). Although the presence of diastolic dysfunction was higher in patients with elevated serum C-reactive protein levels, there was no statistical difference. C-reactive protein levels was found to be correlated to serum triglyceride levels and waist circumference (p = 0.04, p = 0.005, respectively). Conclusion Left ventricular diastolic dysfunction is a common disorder in patients with metabolic syndrome. There was no significant relationship between serum C-reactive protein levels and diastolic dysfunction which is an early indicator of cardiac dysfunction. On the other hand, there was a significant relationship between C-reactive protein values and waist circumference and hypertriglyceridemia which are also markers of insulin resistance.