Hidradenitis süpürativa tanılı hastalarda serum adiponektin, leptin, RES,ST,N ve fosfolipaz A2 düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum adiponectin, leptin, resistin and phosfolipase A2 levels in patient with hidradenitis suppurativa
- Tez No: 682788
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FADİME KILINÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Hidradenitis süpürativa kıl folikülünün kronik, enflamatuvar bir hastalığıdır. Etyopatogenezinde enflamasyon, genetik ve çevresel faktörler, hormonlar, obezite, sigara suçlanmaktadır. Leptin ve resistin proenflamatuvar; adiponektin ise antienflamatuvar özellikte yağ dokudan salınan medatörlerdir. Lipoprotein ilişkili fosfolipaz A2 (PLA2) ise oksidatif stres ve enflamasyonda rol alan ateroskleroz gelişimini gösteren önemli bir belirteçtir. Bu çalışmada hidradenitis süpürativa hastalarında serum adiponektin, leptin, resistin ve PLA2 düzeylerini araştırıp; hastalık şiddeti ve eşlik eden metabolik sendrom ve kardiyovasküler risk ilişkisini, bu moleküllerin hidradenitis süpürativa patogenezindeki yerini ortaya koymayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Şubat 2020-Subat 2021 tarihleri arasında Ankara Şehir Hastanesi Dermatoloji polikliniğine başvuran Hidradenitis süpürativa tanılı 46 hasta ile 40 sağlıklı kontrol grubu dahil edildi. Hem kontrol, hem hasta grubunun demografik özellikleri; kan örneklerinde CRP, sedimentasyon, açlık kan şekeri, total kolesterol, trigliserid, HDL ve LDL düzeyleri ile serum adiponektin, leptin, resistin ve PLA2 değerleri ELİSA yöntemiyle ölçüldü. Hastaların ateroskleroz riskini ortaya koymak amacıyla plazma aterojenite indeksi hesaplandı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hasta ve kontrol grubu, yaş ve cinsiyet dağılımı açısından benzer olup yaş ortanca 30'du. Hastaların hastalık süresi ortanca değeri 5 yıldı. Sigara içen hastalarda evre anlamlı olarak daha yüksek izlendi (p=0,035).
Özet (Çeviri)
Purpose: Hidradenitis suppurativa is a chronic, inflammatory disease of the hair follicle. Inflammation, genetic and environmental factors, hormones, obesity, smoking are blamed in its etiopathogenesis. Adipokines are mediators originating from adipose tissue and are involved in many different functions in the body, especially in inflammation. Leptin and resistin are mainly proinflammatory; adiponectin has anti-inflammatory properties. Lipoprotein-associated phospholipase A2 (PLA2) is an important marker showing the development of atherosclerosis, which plays a role in oxidative stress and inflammation. In this study, we investigated serum adiponectin, leptin, resistin and PLA2 levels in patients with hidradenitis suppurativa; We aimed to reveal the relationship between disease severity, accompanying metabolic syndrome and cardiovascular risk and the role of these molecules in the pathogenesis. Materials and methods: The study included 46 patients with a diagnosed of hidradenitis suppurativa who applied to the Ankara City Hospital Dermatology outpatient clinic between February 2020 and February 2021, and 40 healthy control groups. Demographic characteristics of both control and patient groups; CRP, ESR, fasting blood glucose, total cholesterol, triglyceride, HDL and LDL levels and serum adiponectin, leptin, resistin and PLA2 values in blood samples were measured by ELISA method. Plasma atherogenicity index (PAI) was calculated to reveal the risk of atherosclerosis of the patients. Results: The patient and control groups included in the study were similar in terms of age and gender distribution, and the mean age was 30. The median disease duration of the patients was 5 years. The stage was significantly higher in smokers (p=0.035).