Metabolik sendromlu hastalarda serum lipopolisakkarit bağlayıcı protein düzeyleri ile hematolojik inflamatuvar indeksler arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between serum lipopolysaccharide-binding protein levels and hematological inflammatory indices in patients with metabolic syndrome
- Tez No: 989972
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR TABAK, PROF. DR. HAFİZE UZUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Metabolik sendrom (MetS), insülin direnci, dislipidemi ve kronik düşük dereceli inflamasyon ile karakterize kompleks bir klinik tablodur. Son yıllarda metabolik endotokseminin MetS patogenezindeki rolü giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Bu çalışmada, metabolik sendromlu bireylerde serum lipopolisakkarit bağlayıcı protein (LBP) düzeylerinin metabolik ve inflamatuvar parametreler ile ilişkisini değerlendirmek ve LBP'nin MetS tanısındaki potansiyel rolünü incelemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu kesitsel çalışmaya, metabolik sendrom tanısı olan 80 birey ile yaş ve cinsiyet açısından benzer özellikler gösteren 80 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. Tüm katılımcılarda demografik veriler, antropometrik ölçümler, biyokimyasal parametreler, serum LBP düzeyleri ve tam kan sayımından türetilen hematolojik inflamatuvar indeksler değerlendirilmiştir. Gruplar arası karşılaştırmalar, korelasyon analizleri, lojistik regresyon ve ROC analizleri ile istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Serum LBP düzeyleri MetS grubunda sağlıklı kontrollere kıyasla anlamlı derecede yüksek saptanmıştır (p<0,001). LBP düzeyleri trigliserid, HOMA-IR ve plazma aterojenite indeksi logaritması ile pozitif; HDL ile negatif korelasyon göstermiştir. MetS grubunda CRP ve LMR düzeyleri artmış, PLR düzeyleri ise azalmış bulunurken; NLR, SII ve SIRI açısından gruplar arasında anlamlı fark saptanmamıştır. Lojistik regresyon analizinde BMI, trigliserid ve CRP düzeyleri MetS için bağımsız risk faktörleri olarak belirlenmiş, albümin düzeyleri koruyucu etki göstermiştir. ROC analizinde LBP'nin MetS'i ayırt etme gücü orta düzeyde bulunmuştur. Sonuç: Bu çalışma, metabolik sendromlu bireylerde artmış serum LBP düzeylerinin dislipidemi, insülin direnci ve kronik inflamasyon ile ilişkili olduğunu göstermektedir. LBP, metabolik endotokseminin biyokimyasal bir göstergesi olarak MetS patogenezinde rol oynayabilir. Tek başına tanısal bir belirteç olmamakla birlikte, CRP ve plazma aterojenite indeksi gibi inflamatuvar ve aterojenik parametrelerle birlikte değerlendirildiğinde metabolik sendromun çok boyutlu değerlendirilmesine katkı sağlayabilir. Daha geniş ve prospektif çalışmalar, LBP'nin erken tanı ve risk öngörüsündeki potansiyel rolünü netleştirecektir.
Özet (Çeviri)
Aim: Metabolic syndrome (MetS) is a complex clinical condition characterized by insulin resistance, dyslipidemia, and chronic low-grade inflammation. In recent years, the role of metabolic endotoxemia in the pathogenesis of MetS has gained increasing attention. The aim of this study was to evaluate the relationship between serum lipopolysaccharide-binding protein (LBP) levels and metabolic and inflammatory parameters in individuals with metabolic syndrome, and to investigate the potential role of LBP in the diagnosis of MetS. Materials and Methods: This cross-sectional study included 80 individuals diagnosed with metabolic syndrome and 80 healthy controls matched for age and sex. Demographic data, anthropometric measurements, biochemical parameters, serum LBP levels, and hematological inflammatory indices derived from complete blood count were evaluated in all participants. Statistical analyses were performed using group comparisons, correlation analyses, logistic regression, and receiver operating characteristic (ROC) analysis. Results: Serum LBP levels were significantly higher in the MetS group compared with healthy controls (p<0.001). LBP levels showed positive correlations with triglyceride levels, HOMA-IR, and the logarithmic plasma atherogenic index, and a negative correlation with HDL cholesterol. In the MetS group, CRP and lymphocyte-to-monocyte ratio (LMR) levels were increased, while platelet-to-lymphocyte ratio (PLR) levels were decreased. No significant differences were observed between the groups in terms of neutrophil-to-lymphocyte ratio (NLR), systemic inflammation index (SII), or systemic inflammatory response index (SIRI). In logistic regression analysis, body mass index, triglyceride, and CRP levels were identified as independent risk factors for MetS, whereas albumin levels showed a protective effect. ROC analysis demonstrated that the discriminative ability of LBP for MetS was at a moderate level. Conclusion: This study demonstrates that increased serum LBP levels in individuals with metabolic syndrome are associated with dyslipidemia, insulin resistance, and chronic inflammation. LBP may play a role in the pathogenesis of MetS as a biochemical marker of metabolic endotoxemia. Although it is not sufficient as a standalone diagnostic marker, LBP may contribute to the multidimensional assessment of metabolic syndrome when evaluated together with inflammatory and atherogenic parameters such as CRP and the plasma atherogenic index. Larger prospective studies are needed to clarify the potential role of LBP in early diagnosis and risk prediction of metabolic syndrome.