Prematüre retinopatisinde risk faktörlerinin belirlenmesi
Determination of risk factors for retinopathy of prematurity
- Tez No: 311658
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH MEHMET MUTLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZETKüçükevcilioğlu, M. Prematüre Retinopatisinde Risk Faktörlerinin Belirlenmesi, GATA Askeri Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları A.D. Uzmanlık Tezi, Ankara, 2010. Bu çalışmada toplum sağlığı ve ülke ekonomisi açısından büyük önem taşıyan prematüre retinopatisi gelişimindeki risk faktörlerini belirlemeyi, standart tarama ve takip rehberlerine uygun yapılan prematüre retinopatisi idaresindeki etkinliği değerlendirmeyi ve hastanemize ait bir tarama rehberi geliştirmeyi amaçladık. Doğum ağırlığı ? 1500 gr ve doğum haftası ? 35 hafta olup Mart 1999-Mart 2010 tarihleri arasında prematüre retinopatisi açısından takip edilen yenidoğanlar çalışmaya dahil edildi. Kasım 2007 öncesi veriler retrospektif, bu tarihten sonrakiler ise prospektif olarak incelendi. Eylül 2005 ayına kadar eşik hastalık ve bu tarihten sonra eşik öncesi hastalık geliştiği tespit edilen bebekler kriyoterapi veya diod lazer fotokoagülasyon ile tedavi edildi. Veriler, prematüre retinopatisi formuna kayıt edilmiş olan risk faktörleri (cinsiyet, anne yaşı, doğum ağırlığı, gebelik haftası, çoğul gebelik, oksijen tedavisi, respiratuvar distres sendromu, mekanik ventilasyon, kan transfüzyonu, sepsis, sürfaktan tedavisi, antenatal steroid tedavisi, intraventriküler kanama) yönünden analiz edildi. Çalışmaya dahil edilen 581 bebekten 223'ünde (%38.4) herhangi bir evre prematüre retinopatisi saptandı. Bunlardan %52'sinde evre 1, %33.2'sinde evre 2, %14.3'ünde evre 3 ve %0.5'inde evre 4 hastalık tespit edildi. Kırk sekiz (%8.2) bebekte ciddi hastalık (eşik öncesi ve eşik) saptandı. Tedavi edilen bebeklerden 5'i 1500 gr üzerinde doğum ağırlığına sahipti. Otuz iki hafta üzerinde ise tedavi edilen bebek olmadı.
Özet (Çeviri)
SUMMARYKucukevcilioglu, M. Determination of risk factors for retinopathy of prematurity. In this study we aimed to determine the risk factors for retinopathy of prematurity bearing high importance in terms of public health and national economy, to asses the efficacy in management of retinopathy of prematurity conducted in accordance with standart screening and follow-up guidelines and to develop our own center spesific guideline. Premature infants with a birth weight of ? 1500 gr or gestational age of ? 35 weeks, examined between March 1999 and March 2010 were included. Data relating to date before November 2007 were analyzed retrospectively and those relating to date after were analyzed prospectively. Premature infants who developed threshold disease before September 2005 and those developed prethreshold disesase afterwards were treated with either cryotherapy or diode laser photocoagulation. Data were analyzed for the risk factors recorded on retinopathy of prematurity examination form (gender, mother age, birth weight, gestational age, multiple births, oxygen therapy, mechanic ventilation, respiratory distress syndrome, blood transfusion, septicemia, surfactant therapy, steroid therapy and intraventricular hemorrhage). Of the 581 infants who fit the screening criteria, any stage of disease was detected in 223 (%38.4) infants; of those %52 had stage 1, %33.2 had stage 2, %14.3 had stage 3 and %0.5 had stage 4 disease. Threshold and prethreshold disease were detected in 48 (%8.2) infants. Of the treated infants 5 had birth weight more than 1500 gr. There was no treated infant with a gestational age over 32 weeks.