Over karsinomlarında östrojen, progesteron reseptörü,C-ERB B2, P53 ve BRCA1'in immünhistokimyasal ekspresyonu ve bunların prognostik önemi
Immunhistochemical expression of estrogene, progesterone receptors, C-ERB B2 and BRCA1 in ovarian carcinoma and their prognostic value
  1. Tez No: 374893
  2. Yazar: DİDAR GÜRSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İCLAL GÜRSES
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Over kanseri kadınlarda en sık görülen altıncı kanser tipidir. Jinekolojik kanserler içerisinde ise endometrium kanserinden sonra ikinci en sık kanser tipi olup, en ölümcül jinekolojik kanserdir. FIGO evresi, cerrahi sonrası rezidüel hastalık durumu, hastanın yaşı, histolojik tip, derece, kapsül rüptürü, peritoneal sitoloji durumu prognozu etkileyen faktörlerdir. Çalışmamızın amacı östrojen reseptörü (ÖR), progesteron reseptörü (PR), C-erb B2, p53 ve BRCA1‟in ekspresyonunu ve over kanserlerindeki prognostik önemini belirlemektir. Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı‟nda 2002-2012 yılları arasında tanı alan 85 epitelyal over kanseri çalışma kapsamına alındı. İmmunohistokimyasal olarak östrojen reseptörü, progesteron reseptörü, C-erb B2, p53 ve BRCA1‟in ekspresyonu ve bunların klinikopatolojik parametreler ile ilişkisi değerlendirildi. Seröz karsinom grubunda ÖR ekspresyonu ile tubaya metastaz (p=0.037), PR ekspresyonu ile yaş (p=0.008, R=-0.36), p53 ekspresyonu ile progresyonsuz sağkalım (progression free survey PFS) (p=0.019, R=-0.32), BRCA1‟in sitoplazmik ekpresyonu ile ortalama sağkalım (overall survey, OS) (p=0.03) ve PFS (p=0.005) arasında istatiksel olarak anlamlı fark saptadık. Patogenezlerine bakıldığı zaman olgularımızın 30 tanesi tip 1 tümör, 55 tanesi ise tip 2 tümör grubuna dahildi. Tip 1 ve 2 tümörler arasında ÖR (p=
Özet (Çeviri)
Ovarian cancer is the most sixth common cancer in women. In gynecologic cancers, it is the second most cancer after endometrial cancer and the most lethal cancer. FIGO stage, residue tumor after surgery, patient‟s age, histological type, grade, rupture of capsule, peritoneal washing status are the factors that affect prognosis. The aim of this study is to investigate estrogene, receptor (ER) progesterone receptor (PR), C-erb B2, p53 and BRCA expressions and determine its prognostic value in ovarian cancer. The study popülation was comprised 85 patients with epithelial ovarian cancer which are diagnosed at pathology department of Mersin University Faculty of Medicine from 2002 to 2012. Immunhistochemical expression of ER, PR, C-erb B2, P53 and BRCA1 and their relationship with clinicopathological parameters were evaluated. In serous carcinomas, expression of ER was significantly associated with metastasis to fallopian tube (p=0.037), expression of PR was significantly associated with patient‟s age (p=0.008, R=-0.36), expression of p53 was significantly associated with progression free survey (PFS) (p=0.019, R=-0.32), cytoplasmic expression of BRCA1 was significantly associated with overall survey (OS) (p=0.03) and PFS (p=0.005). In pathogenesis groups 55 tumors were type 1 and 30 tumors were type 2. There were significant correlations with ER (p=