Esansiyel tremor ve parkinson hastalarında retina sinir lifi tabaka kalınlığının optik kohorens tomografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the retinal nerve fiber layer in essential tremor and parkinson's disease using optical cohorence thomography
  1. Tez No: 374892
  2. Yazar: HALİT FİDANCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ HAKAN KALEAĞASI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Esansiyel Tremor (ET) tipik olarak postural ve kinetik tremordan oluşan kronik progresif bir hastalıktır. Yapılan çoğu çalışmada ET'nin de İdyopatik Parkinson hastalığı (PH) gibi nörodejeneratif bir hastalık olabileceği iddia edilmiştir. Bazı çalışmalarda ET ve PH arasındaki ilişki araştırılmıştır. Görme bozuklukları PH'de sık görülen nonmotor fenomenlerden birisidir. Postmortem yapılan çalışmalarda Parkinson hastalarının retinalarının sağlıklılara göre daha az dopamin içerdiği saptanmıştır. Az sayıda yapılan çalışmada retinal morfoloji Optik Kohorens Tomografi (OKT) ile incelenmiştir. Bu çalışmalarda PH'de peripapiller retina sinir lifi tabakasının (RSLT) anlamlı şekilde inceldiği bulunmuştur. Biz de bu çalışmada ET ve PH'de RSLT'yi OKT kullanarak ölçmeyi planlandık. PH ve ET'deki RSLT'yi kontrol grubu ile karşılaştırdık. Çalışmamıza Mersin Ünivesitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Nöroloji anabilimdalına başvuran WHIGET tanı kriterlerine göre tanı almış 30 ET hastası, beyin bankası tanı kriterlerine uygun 30 Parkinson hastası ve yaş uyumlu 30 sağlıklı katılımcı dahil edilmiştir. Tüm gruplar Nöroloji ve Göz polikliniklerinde muayene edilmiş, tüm gruplara OKT uygulanmıştır. ET hastalarında tremor şiddeti belirlenmiştir. PH hastalarında BPHDÖ ve Hoehn-Yahr skalası kullanılarak engellilik ve özürlülük değerlendirilmiştir. İstatiksel analizler SPSS 21.0 kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmamızda RSLT ortalama değerinin kontrol grubuna göre ET ve PH grubunda istatiksel olarak daha ince olduğu saptanmıştır ( p0.05 ). Tüm bu veriler bize ET'nin de PH gibi nörodejenaratif bir hastalık olabileceğini göstermektedir. OKT kullanarak ölçülen RSLT değerlerinin ET ve PH tanısında kullanılabilecek biyomarkırlardan birisi olabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Essential tremor (ET) is a common chronic progressive disease, characterized by postural and action tremor. In several studies it is claimed that ET could be a neurodegenerative disease like Parkinson's Disease (PD). Some studies in literature discuss the relationship between PD and ET in recent years. Visual symptoms are common among the nonmotor phenomena in Parkinson's disease. Postmortem studies have shown that PD retinas have lower dopamine content, compared with healthy controls. Several small studies examined the retinal morphology in PD using Optical Cohorence Thomography (OCT). Significant reduction of the peripapiller retinal nevre fiber layer thickness (RNFL) in PD was found in these studies. We aimed to measure RNFL using OCT in ET and PD. We compared RNFL in PD and ET with control group. In this study, 30 ET patients diagnosed according to WHIGET criteria, 30 PD patients according to Brain Bank criteria who were referred to Mersin University Faculty of Medicine Neurology Department, and 30 age-matched healthy individuals were included. Neurologic and ophtalmic examination, OCT were performed in all groups in the neurolgy and ophtalmology clinic. Severity of tremor was determined in ET patients and UPDRS, Hoehn-Yahr scale were used for assessing disability and impairment in PD patients. Statistical analyses were carried out using SPSS version 21.0. In our study avarage value of RSLT in ET and PD groups were significantly lower compared to the control group (p0.05). These data showed us that ET could be a neurodegenerative disease like PD. We thougth that RNLF measured by OCT could be a biomarker of ET ve PD.