Akut koroner sendromlu genç erişkinlerde vitamin D3 düzeyi ve diğer risk faktörlerinin araştırılması
The investigation of vitamin D3 and other risk factors in young adult patients with acute coronary syndrome
- Tez No: 374894
- Danışmanlar: PROF. DR. OBEN DÖVEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Kardiyovasküler hastalıklar tüm dünyada mortalite ve morbiditenin major nedeni olma yolunda gittikçe artan bir rol üstlenmektedir. Genç erişkinlerde de artan koroner arter hastalığının ve yaşlılara göre daha ölümcül seyreden akut koroner sendromların (AKS) araştırılması gün geçtikçe daha da önem kazanmaktadır. Ülkemizde AKS'li genç erişkinlere yönelik bir risk faktörü araştırması bulunmamaktadır. Bu çalışmadaki amacımız, genç yaşta AKS'ye neden olan risk faktörlerini belirlemektir. Retrospektif olarak yapılan bu çalışmaya AKS tanısı alan 18-50 yaş arasında 61 hasta ve koroner arter hastalığı olmayan yaş-cinsiyet olarak benzer 61 gönüllü dâhil edildi. Akut koroner sendrom grubu 01.01.2013-30.04.2014 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Kliniği'ne başvuran hastalardan oluşturuldu. Kontrol grubu ise aynı tarihlerde yapılan poliklinik başvuruları incelenerek saptandı. Hastaların ve kontrol grubunun HT, DM, HL, anksiyete bozukluğu ve aile öyküsü risk faktörleri kaydedildi. Vücut kitle indeksi ve bel çevresi ölçümleri alındı. Laboratuar verisi olarak da açlık ve tokluk kan şekerleri, lipid profilleri, vitamin D3, homosistein, folik asit ve ürik asit düzeyleri taranarak kaydedildi. Gruplar arasında yaş, cinsiyet ve folik asit düzeylerinde anlamlı farklılık izlenmedi.
Özet (Çeviri)
The Investigation of Vitamin D3 and Other Risk Factors in Young Adult Patients with Acute Coronary Syndrome Cardiovascular diseases play increasing role in the etiology of mortality and morbidity in the world. The increasing number of coronary artery disease (CAD) in young adults and acute coronary syndromes (ACS) which progress more fatal than elder patients, is getting more important day by day. In our country, there is not any study to evaluate the risk factors in young adults with ACS. Our purpose in this study is to identify the risk factors that cause ACS in the young population. We retrospectively choosed 61 patients with ACS within the ages between 18-50 years and 61 age-sex matched volunteers who have no CAD. The patients who admitted to Mersin University Med. Fac. Cardiology Dep. with the diagnosis of the ACS in time periods between 01.01.2013-30.04.2014 were included in to study population. The control group composed of patients who admitted to Cardiology Clinic at the same time period. The history of HT, DM, HL, anxiety and family history risk factors were recorded. BMI and waist length of patients were recorded. Fasting blood glucose (FBG), postprandial blood glucose (PBG), lipid profiles, vitamin D3, homocysteine, folic acid and uric acid levels were scanned and recorded. There is significant difference between groups with respect to age, gender and folic acid levels.