Obez çocuklarda altı dakika yürüme testi ile fiziksel performans kapasitesinin değerlendirilmesi
The evoluation of physical performance capacity of obese children with six minute walk test
  1. Tez No: 374903
  2. Yazar: BAHRİYE CEVİZALTI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF RUHİ ÖZYÜREK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Obezite, başta dolaşım olmak üzere vücudun hemen hemen bütün organ sistemlerini etkilemektedir. Çocukluk çağı obezitesi, erişkin dönem obezitesinin hazırlayıcısı olduğundan ileri yaşlarda kardiyovaskuler hastalıklar açısından önemli bir risk faktörüdür. Obezite kardiyomiyopatisi gelişmeden önce asemptomatik kardiyak tutulumu erken dönemde belirlemek ve önlemini almak önemlidir. Obezite morbidite ve mortaliteyi önemli ölçüde etkilemesinin yanı sıra, son derece ciddi sosyal ve ekonomik boyutları da olan bir sorundur. Bu çalışmada obez çocukların kardiyak fonksiyonel egzersiz kapasitesinin değerlendirilmesi ön koşul olarak alınmıştır. Bunu yaparken efor kapasitesini göstermede 6 dakika yürüme testi kullanılmıştır. Diyet ve egzersiz sonrası kardiyak fonksiyonları tekrar değerlendirilen olguların, kilo vermenin metabolik ve fizyolojik sonuçlarına ve yürüme kapasitesine olan etkisine bakıldı. Klinik bağlamda, 6 dakikalık yürüme mesafesine ek olarak, test aynı zamanda kan basıncı, kalp hızı, ve oksijen doygunluk seviyeleri üzerinde değerli bilgiler de sundu. Böylece çocuklarda obezitenin metabolik ve klinik sonuçlarının kardiyak fonksiyonlarına olan etkisinin efor kapasitesi ile olan ilişkisi belirlenmeye çalışıldı. Yaptığımız çalışmada obez çocuklarda asemptomatik kardiyak bulgular olduğunu gösterdik. Obez çocuklar sağlıklı grup ile karşılaştırıldığında bazal oksijen saturasyon değerlerinin daha düşük olduğu, bazal kan basıncı değerlerinin daha yüksek olduğu ve 6 dakika yürüme mesafelerinin daha kısa olduğu görüldü. 3 aylık kilo verme programı sonrasında oksijen saturasyonlarında artma, kan basıncı değerlerinde düşme ve yürüme mesafelerinde artış saptandı. Çalışmamızın en önemli bulgusu, günlük aktivite sırasında metabolik sınırın azalımı ve fiziksel aktivitenin gelişimini işaret eden kilo kaybı esnasında kardiyak fonksiyonel kapasitenin arttığının gösterilmesidir. Sonuç olarak, 6DYT fiziksel performans ve yürüyüş kapasitesini değerlendirmek için önemli bir araçtır ve de obez bireyler tarafından tolere edilmiştir. Testin kullanımı kolaydır ve obez çocukların değerlendirilmesine dâhil edilebilmekle birlikte, onların fiziksel aktivite bazında kilo kaybına nasıl tepki verdiklerini de göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Obesity imacts not only the circulatory system but almost all the organ systems. Since childhood obesity prepares the ground for the adulthood obesity, it is high risk factor for the cardiac vascular diseases during the adulthood stage. It is very imortant to identfy and take precautions against the asemptomatic cardiac involvement in the very early stages before the developement of the obesity cardiomyopathy. Beside impacting the mortality and the morbidity , obesity is also an issue with serious social and economical aspect. This study is based on the evaluatin of the cardiac functional exersize capasityof the“obese”children. The“6 minute walking test”has been used to show the cardiac effort capacity. After diet and exersizes the cardiac functions of the subjects has been re-evaluated, and the impact of the weight loss on the metabolic, physiological results and on the walking capacity has been analysed. From clinical perspective the test in addition to the the 6 minute walking distance also provides valuable information about the blood pressure, heart rate and oxygen saturation levels. In this way, for children with obesity the impact of the metabolic and clinical results on the cardiac functions in relation to the effort capacity has been identified. In this study we show the presence of asemptomatic cardiac symptoms in chidren with obesity. In comparision to the healty group, the obese chidren have lower base oxygen level, the base blod pressure level is higher, and the 6 minute walking distance is much shorter. As a result of 3 months weight loss program it has been noted increase in the oxygen saturation level, decrease in th blood pressure levels, and increase in the walking distance. The most significent discovery of our study is: decrease of the metabolical border level with daily activities, and the increase of the cardiac functional capacity during the weight loss that shows the progress of the physical activity. As a conclusion 6MWT is valuable tool to evaluate the physical performance and walking capacity and has been tolerated by the obese individuals. The usage of the test is easy, can be used for the evaluation of the obese children, and it shows the reaction to the weight loss based on physical activity.