Pulmoner hipertansiyon hastalarında plazma tenascın-c (tnc) düzeyinin klinik önemi
  1. Tez No: 374919
  2. Yazar: ÖZCAN VURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR HAKAN KÜLTÜRSAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
GİRİŞ: Yüksek mortalite ve morbidite ile seyreden pulmoner arteriyel hipertansiyon'da (PAH) prognostik göstergelerin tedaviyi yönlendirmedeki önemi bilinmektedir. BNP/NT-proBNP gibi bazı biyobelirteçlerin prognostik önemi gösterilmiş ve hastalığın seyrinde rutin kullanıma girmişlerdir. PAH fizyopatolojisinde büyük bir öneme sahip ekstrasellüler matrikste glikoprotein yapıda bulunan Tenascin-C (TNC) düzeyleri ile PAH klinik ilişkisi net değildir. Bu çalışmada PAH hastalarında ölçülen plazma TNC düzeylerinin, hastalığın prognostik belirteçleri ve kısa dönem takipte gelişen istenmeyen olaylar ile ilişkisi araştırılmıştır. GEREÇ ve YÖNTEM: PAH merkezimizde takip edilen 45 PAH hastası (yaş: 32 ± 9, 29'u kadın, 34 doğumsal kalp hastalığına bağlı PAH, 9 idiyopatik PAH ve 2 kronik tromboembolik pulmoner hipertansiyon) ile yaş ve cinsiyet eşleştirilmiş 21 sağlıklı gönüllüden alınan kan örneklerinde ELISA yöntemi ile plazma TNC düzeyleri ölçüldü. Ek olarak hastalara eş zamanlı PAH'da prognostik önemi gösterilmiş 6- dakika yürüme testi (6-DYT), sağ ventrikül değerlendirmesini de içeren transtorasik ekokardiyografi işlemi uygulandı ve bazal NT-proBNP düzeyleri ölçüldü. Daha sonrasında hastalar klinik izleme alınarak istenmeyen olayların (sağ kalp yetersizliği, senkop, hastaneye yatış ve ölüm) gelişimi açısından takip edildi. Tüm veriler uygun istatistiksel analizler sonrasında karşılaştırmalı olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Prognostic indicators are known to have an important value in guiding treatment of Pulmonary arterial hypertension (PAH) which is associated with high mortality and morbidity. The prognostic importance of some biomarkers like BNP/NT-proBNP has been shown and used in the routine course of the disease. Tenascin-C (TNC) is an extracellular matrix glycoprotein and has a great importance in the pathophysiology of PAH, but the PAH clinical relevance is unknown. In this study, the relationship of plasma TNC levels measured in patients with PAH, disease prognostic markers and adverse events in short-term follow-up were investigated. MATERIALS AND METHODS: Forty-five PAH patients (age: 32 ± 9, 29 females, 34 congenital heart disease associated PAH, 9 idiopathic PAH and 2 with chronic thromboembolic pulmonary hypertension) followed in our centre were age and sex matched with 21 healthy volunteers and plasma TNC levels were measured using the ELISA method. In addition, 6-minute walk test (6-MWT), transthoracic echocardiography including the assessment of right ventricle was performed and baseline NT-proBNP levels were measured simultaneously, which are known to have prognostic importance in PAH. Clinical monitoring of patients for the development of adverse events (right heart failure, syncope, hospitalization and death) took place. All data were evaluated using appropriate statistical analysis. RESULTS: Plasma TNC levels in patients with PAH were significantly higher compared to healthy control group (respectively 61.9 ± 20.7 ng/ml vs.