Akut böbrek hasarlanmalı hastalarda nötrofil-lenfosit oranı ve bazal karakteristiklerin prognoz üzerine etkisi
Prognostic importance of baseline characteristics with neutrophil-to-lymphocyte ratio in patients with acute kidney injury on admission
- Tez No: 374918
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEVRİM BOZKURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Son zamanlarda daha çok akut böbrek hasarlanması (ABH) olarak adlandırılmaya başlanan akut böbrek yetmezliği, yoğun bakım hastalarında kardiyovasküler sistem komplikasyonları, enfeksiyon, morbidite ve mortalitenin temel nedenlerinden biridir. Nötrofil lenfosit oranı (NLO), birçok hastalıkta etkinliği gösterilmiş, yeni ve kolay ölçülebilir bir inflamasyon göstergesidir. Sistemik inflamasyon, ABH ve hasta mortalitesi birbirleriyle yakın ilişkili kavramlardır. İnflamasyonun erken saptanması ve takip edilebilmesi, ABH'ye bağlı hasta mortalitesini azaltabilir. YÖNTEM: Bu retrospektif çalışmada 96 ABH tanılı hasta incelendi. Hastaların demografik özellikleri, yeni inflamasyon belirteci olarak NLO ve rutin biyokimyasal incelemeler; başvuru anı, taburculuk ve poliklinik takipleri olarak kaydedildi. Sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirildi. BULGULAR: Hastaların takip periyodunda NLO değişimlerindeki azalma poliklinik takiplerinde de, özellikle yaşayanlar için, daha belirgindir. Taburculuk anındaki NLO bağımsız bir mortalite öngörücüsüdür.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Acute renal failure, currently named as acute kidney injury (AKI); is one of the most leading cause of cardiovascular failure, infections, morbidity and mortality in intensive care unit (ICU) patients. An easily measurable parameter, ratio of neutrophil and lymphocyte counts (NLR), is the novel inflammatory marker in various clinical conditions. Systemic inflammation, AKI and patients' mortality can occur in combined fashion, to detect inflammation timely or screening may reduce the high rates of patients' mortality due to AKI. METHODS In this retrospective report, 96 AKI patient were recruited. Demographical properties, non traditional inflammation marker neutrophil-to-lymphocyte ratio (NLR) and routine biochemical analysis on admission (baseline), at discharge (final) and after discharging during outpatient clinic follow-up (last follow-up) were included in statistical analysis. RESULTS Thre was a trend toward to decrease in NLR values in patients who alive even in outpatient clinic fallow-up. Final NLR was significantly correlated with mortality.