Prostat kanserini saptamada 3 tesla multiparametrik MR incelemenin yeri
To determine utility of multiparametric prostate imaging performed at 3T MRI for detection of prostate cancer.
  1. Tez No: 374922
  2. Yazar: ERMAN KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA HARMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Prostat kanserini saptamada 3.0 T multiparametrik prostat manyetik rezonans görüntülemenin katkısı ve bulguların histopatolojik korelasyonu . Gereç –Yöntem: Bu çalışmada Ağustos 2012 ile Temmuz 2014 tarihleri arasında EÜTF hastanesi Radyoloji ünitesinde 3.0 T multiparametrik prostat manyetik rezonans görüntüleme (MRG) yapılan prostat kanseri tanılı 30 olgunun dijital radyoloji arşiv sisteminde (PACS) kayıtlı olan görüntüleri retrospektif olarak değerlendirildi. Bu olguların görüntüleme protokolü; T2A TSE aksiyel-koronal, Difüzyon ağırlıklı görüntüleme (aksiyel), Dinamik MRg ve MR Spektroskopi serilerinden oluşmaktaydı. MR görüntülemede lezyonların yeri, morfolojisi, T2 sinyalleri, difüzyon kısıtlılığı, kontrast tutuluşu, MR spektroskopide anormal metabolit varlığı değerlendirildi ve bu parametrelere yönelik puanlama yapıldı. Daha sonra bu bulgular radikal prostatektomi sonrası elde edilen histopatolojik sonuçlar ile karşılaştırıldı. Bulgular arasındaki ilişki SPSS 18.0 programı ile hesaplandı. Bulgular: Çalışmaya alınan 30 hastanın yaş ortalaması 60.72 ± 5,34 (52 – 71)'dir. Lezyonların multiparametrik puanı ile tümör tanısı arasındaki ilişki istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. Gleason skorları ve multiparametrik puan arasında ise istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulundu. Tümörlerin multiparametrik puanları ile Gleason skorları arasında pozitif korelasyon bulundu. Sonuç: Multiparametrik prostat MRG noninvaziv şekilde prostat kanserini ortaya koyan en değerli yöntem konumundadır. Bu yöntemin tedavi edilmesi gereken asıl lezyonları belirleyerek, biyopsiye daha doğru rehberlik etmesi giderek önem kazanmaktadır. Bunun yanısıra belirsiz PSA yüksekliği saptanan veya kanserin ön planda düşünülmediği olgularda biyopsi ihtiyacını ortadan kaldırabilir. Tüm bu nedenlerden dolayı; artan çalışmalar eşliğinde multiparametrik prostat MRG'nin kanser şüphesi bulunan olgularda klinik olarak önemli kanseri yakalamak adına biyopsi öncesi değerlendirme testi olarak kullanılabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Purpose: To determine utility of multiparametric prostate imaging performed at 3T MRI for detection of prostate cancer. Materials-Method: In this study, images of 30 cases in the digital radiology archive system (PACS) who underwent multiparametric 3T MR imaging at the Ege University Medical Faculty Radiology Department between August 2012 and July 2014 due to prostate cancer were retrospectively evaluated. Imaging protocol of these cases were consisted of a series of axial - coronal T2W TSE, diffusion-weighed imaging (axial), dynamic contrast-enhanced MRI and MR spectroscopic imaging. Locations, morphologic features, T2W signals, limited diffusion, contrast involvement, presence of abnormal metabolite of the lesions were assessed and these parameters were scored. Then these findings were compared with histopathologic results. The relationship between these findings were calculated by using the SPSS 18.0 software. Findings: The average age of the 30 patients included in the study was 60.72 ± 5.34 (52-71). No significant difference was found between multiparametric score of lesions and cancer detection. However; the correlation between Gleason score and multiparametric score was found statistically significant. Also there was a positive correlation between Gleason score and multiparametric score. Result: Multiparametric prostate MRI is the most valuable noninvasive method at the prostate cancer depiction. Assisting biopsy to determine the 'must be treated' cancer is becoming more substantial. Besides, it would cancel biopsy necessity for some cases with uncertain PSA levels or not considered at the forefront of cancer. Because of these reasons; considering the growing studies, multiparametric prostate MRI can be used as an evaluation test before biopsy for cases with suspicious prostate cancer to catch treatment required cancer. Key words : Prostate cancer , Multiparametric magnetic resonance imaging , Gleason Score.