Nefrektomi yapılan lokalize böbrek tümörlü olgularda beden kitle indeksinin prognoza etkisinin araştırılması
The body mass index of nephrectomy in patients with localized renal tumors investigate the effect on prognosis
- Tez No: 374923
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KADRİ CÜREKLİBATIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
AMAÇ: Biz bu çalışmada, cerrahi yapılan lokalize BHK'lı olgularda beden kitle indeksinin (BKİ) prognoza etkisini araştırmayı amaçladık. Ayni zamanda çeşitli faktörlerin ve cerrahi yöntemlerin sağkalıma etkisinin araştırılması ek hedefler olarak belirlenmiştir. GEREÇ VE YÖNTEM: Ocak 2007- Aralık 2011 tarihleri arasında Ege Universiteti Tıp Fakültesi Hastanesi Üroloji Anabilim Dalı'nda cerrahi uygulanan, metastazı olmayan, böbrekle sınırlı, tek taraflı renal hücreli karsinomlu 217 hastanın verileri retrospektif olarak incelendi. Hastaların hepsi cerrahi uygulanan, metastazı olmayan, lenf nodu negatif, tek taraflı, tek odaklı renal hücreli karsinomlu olgulardı. Hastaların ilk vizitteki kilo ve boyu kaydedildi. Hastalar BKİ'ne göre normal (30 kg/m2) olarak 3 gruba ayrıldı. BULGULAR: Çalışmaya alınan 217 hastanın 130'u (%59,9) 87'si (%40,1) kadın hastaydı. Erkek hastaların ortalama yaşı 59,8±11,3 kadın hastaların ortalama yaşı 59,9±11,0 olarak tespit edildi. Ortalama Beden Kitle İndeksi değeri 27,3 kg/m2±4,3 olarak bulundu. Hastaların ortalama takip süresi 51,1±18,7 ay olarak bulundu. 217 hastanın 48'inde (%22,1) lokal veya uzak nüks, 45'inde (%20,7) eksitus izlendi. Nükse kadar geçen ortalama süre 30,7±21,6 ay, eksitusa kadar geçen ortalama süre 30,7±14,3 ay olarak belirlendi. Hastaların tanı sonrası ortalama sağkalım süresi 76,3±1,8 ay olarak belirlendi. Normal, kilolu ve obez gruplarında ortalama sağkalım süresi sırasıyla 59,6±3,8 ay, 84,2±2,0 ay, 86,1±1,8 ay olarak belirlendi. Hastaların ortalama nükssüz sağkalım süresi 75,5±1,9 ay olarak tespit edildi. BKİ'ne göre normal,kilolu ve obez gruplarında ortalama nükssüz sağkalım süresi sırasıyla 60,0±4,1 ay, 78,2±2,9 ay, 84,5±2,3 ay olarak belirlendi. SONUÇ: Beden Kitle İndeksi BHK olan hastalarda prognoz ile anlamlı olarak ilişkili bulunmuştur. Bizim bulgular, BHK için BKİ'ne göre kilolu ve obez olguların daha olumlu prognozu olduğunu göstermektedir. Bu bulgularımızı destekleyecek daha fazla hasta sayılı,daha uzun onkolojik takip süreli ve çok merkezli, prospektif çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In this study, surgery for localized RCC cases of body mass index (BMI), we aimed to investigate the effect on prognosis. At the same time to investigate the effects of various factors on survival and surgical procedures have been identified as additional targets. MATERIALS AND METHODS: In January 2007 and December 2011 in Eger Universitet, Faculty of Medicine Hospital Urology Department who underwent surgery in the Department, no metastasis, limited to the kidney, unilateral renal cell carcinoma has been viewed 217 patient data retrospectively. All of the patients who underwent surgery, no metastasis, lymph node negative, one-sided, they were only focused on patients with renal cell carcinoma. Weight and height at baseline, the patients were recorded. According to the patient's normal BMI ( 30 kg / m2) were randomized into 3 groups. RESULTS: The study included 217 patients received 130 (59.9%) and 87 (40.1%) were female patient. Male, mean age 59.8 ± 11.3 female patients with a mean age of 59.9 ± 11.0 were identified as patients. Average Body Mass Index value of 27.3 kg / m2 was found to be ± 4.3. The average follow-up period was 51.1 ± 18.7 months was found. In 48 of 217 patients (22.1%) local or distant recurrence, 45 (20.7%) died was observed. The mean time to relapse 30.7 ± 21.6 months, median time was determined as 30.7 ± 14.3 months to died. The average survival time after diagnosis of the patients was determined to be 76.3 ± 1.8 months. Normal, overweight and obese groups in median survival time of 59.6 ± 3.8 months, respectively, 84.2 ± 2.0 months, and was determined to be 86.1 ± 1.8 months. The average progression-free survival time of the patients was found to be 75.5 ± 1.9 months. According to BMI normal, overweight and obese groups in the mean recurrence-free survival time was 60.0 ± 4.1 months, respectively, 78.2 ± 2.9 months, and was determined to be 84.5 ± 2.3 months. CONCLUSION: In patients with body mass index were significantly associated with the prognosis of RCC. Our findings indicate that BHK According to BMI for overweight and obese patients with more favorable prognosis. No more patients to these findings support our longer-term oncologic follow-up multicenter, prospective studies are needed.