Böbrek tümörlerinde laparoskopik radikal nefrektomi: Cerrahi sonuçlar ve uzun süreli onkolojik takip
Laparoscopic radical nephrectomy: Surgical and long term oncologic results in renal cell carcinoma
- Tez No: 236701
- Danışmanlar: PROF. DR. A. SÜLEYMAN ATAUS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Laparoskopik radikal nefrektomi uygulanmış olgulardaki operasyon süresi, kanama miktarı, uzun takip süresine sahip onkolojik sonuçlar, hastanede kalış süresi ve postoperatif hasta konforu açısından değerlendirilmiştir. Onkolojik sonuçlar, aynı zaman içerisinde yaptığımız açık cerrahi ile karşılaştırılmıştır.Gereç ve yöntem: Kasım 2002-Mart 2006 yılları arasında; lokalize böbrek tümörü tespit edilmiş 36 hastaya laparoskopik, 25 hastaya açık radikal nefrektomi uygulanmıştır. Laparoskopik ve açık cerrahi uygulanan hastaların ortalama yaşı 59,8 (25-78) ve 56,5 (38-75). Hastalardaki ortalama takip süresi 53 aydır (34-72). Laparoskopik ve açık cerrahi uygulanan hastalar; onkolojik sonuçlar, metastaz gelişimi, cerrahi sınır pozitifliği ve sağkalım süresi açısından değerlendirilmiştir.Bulgular: Laparoskopik cerrahi uygulanan olgularda; ortalama ameliyat süresi 203,8 dakika (120-360), ortalama kan kaybı 320,4 cc (100-1500), hastanede kalış süreside 3,6 gün (2-45) olarak hesaplanmıştır. Açık cerrahi uygulanan olgularda; ameliyat süresi 165 dakika (90-240), ortalama kan kaybı 520 cc (160-900), hastanede kalış süresi 5,5 gün (3-50), olarak hesaplanmıştır. Laparoskopik cerrahi yapılan hastalarda; 2 onkositom, 1 anjiyomyolipom, 1 benign tümör, 32 renal hücreli kanser saptandı. 29 (%81) pT1, 7 (%19) pT2 tespit edildi. 2 olguda cerrahi sınır pozitifliği ve 2 olguda lokal nüks görüldü. Açık cerrahi uygulanan olgularda ise; 2 onkositom, 1 değişici epitel hücreli, 1 ksantogranülomatoz pyelonefrit, 2 papiller renal hücreli, 19 klasik renal hücreli kanser tespit edildi. 16 (%64) pT1, 9 (%36) pT2 olarak belirlendi. 1 olguda cerrahi sınır pozitifliği ve 1 olguda lokal nüks görüldü.Sonuçlar: Çalışmamızda, 5 yıllık hastalıksız yaşam oranı laparoskopik olgularda % 97, açık cerrahi ise % 98 olarak tespit edilmiş olup benzerlik göstermektedirler. Hastanede kalış süresi, kanama miktarı, kazanılmış tecrübeyle kısalan operasyon süresi, postoperatif ağrının daha az olması açısından açık cerrahiye oranla daha üstündür.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: We retrospectively evaluated operation time, bleeding, long term oncologic results, hospital staying times in the patients undergoing laparoscopic radical nephrectomy. We also compared oncologic results with the open surgery.MATERIALS AND METHODS: Between November 2002 and March 2006 for localized renal cell carcinoma we applied laparoscopic radical nephrectomy to 36 patients (20 male, 16 female) and open surgery to 25 patients (15 male, 10 female). The mean age at the laparoscopic and open surgery were 59.8 (25-78) and 56.5 (38-75). Patients following times were 53 months (34-72). Operative and clinical records were reviewed to determine morbidity, local recurrence, disease-free status, and cancer-free status.RESULTS: Mean operation time was 203,8 minutes (120-360), mean blood loss was 320,4 cc(100-1500cc), hospital stay 3,6 days (2-45) in laparoscopy group. Mean operation time was 165 minutes (90-240), mean blood loss was 520 cc (160-900cc), hospital stay was 5.5 days (3-50 days) in open surgery group. In laparoscopy group; 2 oncocytoma, 1 angiomyolipoma, and 32 renal cell carcinoma. Pathologic stages were pT1 in 29 patients (81%) and pT2 in 7 (19%). Surgical margins were positive in 2 patients and local recurrence was seen in 1 patient. In open surgery group; 2 oncocytoma, 1 transitional cell carcinoma, 2 papillary renal cell carcinoma and 19 renal cell carcinoma. 16 patients (64%) were found pT1 and 9 patients (36%) were pT2. Surgical margins were positive in 1 patient and local recurrence was seen in 1 patient. .CONCLUSION: In our study 5 years disease free survival was found 97% in laparoscopy group and 98% in open surgery group which is similar. Less hospital stay and blood loss, significantly reduced postoperative analgesic need is the general superiority of laparoscopic surgery to open surgery.