Meme kanseri sebebiyle ameliyat edilen hastalarda ameliyat sonrası fiziksel aktivite ve denge değişiklikleri
Physical activity and balance changes in operated patients because of breast cancer
- Tez No: 487034
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET EZBERCİ, DR. HÜSEYİN KEREM TOLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, meme kanseri sebebi ile opere olmuş hastalarda ameliyat sonrası fiziksel aktivite. kısıtlamaları ve denge değişikliklerini, kontrol bireylere göre objektif ve subjektif ölçütler eşliğinde değerlendirmektir. Materyal Metod: Ocak 2008 ile aralık 2016 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ümraniye Eğitim ve Araştırma hastanesi Genel Cerrahi kliniğinde meme kanseri nedeniyle başvuran ve Modifiye radikal mastektomi(MRM) veya meme koruyucu cerrahi(MKC) ile birlikte sentinel lenf nodu biyopsisi ve/veya aksiller lenf nodu diseksiyonu yapılan 580 hastadan, çalışmaya dahil edilme ve dışlama kriterlerine uyan 112 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Bu çalışma prospektif, kesitsel ve tek merkezli olarak planlanmıştır. Çalışmaya dahil olan 112 hastanın 77'si MKC, 35'i ise MRM olmuştur. Tüm hastalardan çalışmaya katılmak için gönüllü onam formu alınmıştır. Tanı almış denge bozukluğu, dengeyi etkileyecek fiziksel ek kusuru olan, konjestif kalp yetersizliği, ciddi aritmi, astım, ileri kronik obstrüktif akciğer hastalığı, Parkinson hastalığı, multipl skleroz, demans, romatoidartrit, ankilozanspondilit gibi romatolojik hastalıklar, polio sekeli, kalça veya diz eklem protezi, diabetiknöropative ailesel/genetik nöropatiler, tanı almış malignite, son 5 yılda geçirilmiş jinekolojik operayon öyküsü olan hastalar çalışma dışı bırakılmıştır. Çalışma hastane etik kurulu onayı alındıktan sonra başlatılarak, hastaya ait demografik bilgiler, geçirilmiş cerrahinin tipi, tarihi, makroskopik ve mikroskopik patoloji sonuçları hastane data sistemi Health Information System 5'den elde edildi. Hastalar tek tek aranarak hastaneye çağrıldı. Hastanın denge bozukluğu hastanemizin Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Kliniğinin bu çalışma için hazırlandığı 17 soruluk anket ile değerlendirildi. Hastalar ile tüm görüşmeler hekim tarafından yapıldı ve kayıt altına alındı. Sonuç: Ortalama yaş 52 ±10.9 (18-90) idi. Çalışmaya katılan 112 hastanın 75'ine (%68,8) MKC, %31,2 sine ise MRM uygulanmıştır. Operasyon sonrası ortalama geçen süre 40 aydır.Opere ettiğimiz hastalarımızın patoloji sonuçları değerlendirildiğinde %73 invaziv meme karsinomu (non spesifik tip-NST), % 13 invaziv lobüler karsinom ve geriye kalanlar alt grup tümörler olarak saptanmıştır.Ameliyat sonrası günlük fiziksel aktivite kriterleri frekans dağılımında 112 hastadan 37'si (%33,1) 4 ve üzeri puan alırken, 75'i ( %66,9) 4'ün altında puan almıştır. Operasyon sonrası 75 kişinin 4'ün altında puan alması fiziksel aktivite açısından yetersiz kabul edilmektedir. Denge değişikliklerine bakıldığında MKC olan hastalar ortalama 5,94±0.82 olup MRM ortalaması ise 5,94±0.41'tür.Ameliyat sonrası hastalarda denge değişikliği kriterlerine göre f değeri 3,162 ve buna karşılık p değeri 0,078 olup operasyon ile denge değişikliği arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Tartışma: Meme kanseri sebebi ile operasyon geçiren hastalarda, operasyonun tipinden bağımsız fiziksel aktivite kısıtlanmış, yaşam kalitesi azalmıştır. Denge ölçümlerinde operasyona bağlı anlamlı bir değişiklik tespit edilememiştir
Özet (Çeviri)
Aim: The main purpose of this study to asses the post-operation physical activity limitations and balance changes on patients who have been operated for breast cancer both objective and subjectively according to the controlling individual. Material Method: For the work of prospective, cross sectional and unicentral, between January 2008 and 2016 out of 580 who were treated with modified radical mastectomy and breast conserving surgery,sentinel lenf node dissection and axillary lymph node, 112 patients between 18-90 years of age of whom had been suitable were included to this study at the Health Sciences University Umraniye Education and Research Hospital General Surgery Clinic. Out of 112 breast cancer patients who were included into this study,77 of them were breast conserving surgery while 35 were modified radical mastectomy. Despite the informed concent, the patients who have disbalance problems, physical fault which effects this balance, congestive cardiac failure, arrhytmia, asthma, obstructive pulmonary, parkinson's disease, multiple sclerosis, rheumatoid arthritis,rheumatologic illness like ankylosing spondylitis,palio sekeli,hip and knee joint prothesis,diabetic neuropathy and genetic neuropathy,diagnosed malignancy and who have a history of last 5 years gynecology operation were left out of this study. The study started after receiving an approval from hospital ethics committee. Demographic data, surgery type and history, macroscopic and microscopic pathology and ultrasonography results belongs to patient were gained from Health information system 5.Patients were rung one by one and asked to come to the hospital. Lack of balance was assesed with a questionnaire including 17 questions prepared by our hospital's physical therapy and rehabilitation department.The interviews with patients were made both face to face and over the phone by doctors and kept their records. Result: Avarage age was 52 -10.9.On the post-operation frequency distrubution of physical activities criterias out of 112 patients %33.1(n=37) people got 4 points and over while %66.9 (n=75) people got less than 4 points. After the operation,since more than 75 people getting less than 4 points, it is accepted as inadequate in terms of physical activity. Looking at balance changes, patients with breast conserving surgery are approximetely 5.94-0.82 whereas avarage modified radical mastectomy is 5.94-0.41.According to criterias on post operated patients' balance changes, the value of F 3.162,contrary to this, as the value of P was found 0.078,there is no meaningfulness between operation and balance changes. Comment: On patients who have had an operation due to breast cancer, physical activities were limited and life quality was down after the operation. On the other hand, there was no significant difference on Balance changes depending on the operation detected.