Kliniğimizde yapılan total kalça ve diz artroplastilerinde septik ve aseptik gevşeme tanısında tüm vücut kemik sintigrafisi ve doku kültürünün karşılaştırılması, tüm vücut kemik sintigrafisi doku kültürü ile ne kadar uyumlu?
Comparison of whole body bone scintigraphy and tissue culture in the diagnosis of septic and aseptic loosening in total hip and knee arthroplasty procedures performed in our clinic, how compatible is whole body bone scintigraphy with tissue culture?
  1. Tez No: 994262
  2. Yazar: MİTHAT CAN DULKADİROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN EMRE KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, total kalça ve diz artroplastisi sonrası gevşeme nedeniyle revizyon cerrahisi uygulanan hastalarda, üç fazlı kemik sintigrafisinin septik ve aseptik gevşeme ayrımındaki tanısal performansını değerlendirmek ve bu görüntüleme yönteminin, intraoperatif olarak alınan doku/sinovyal sıvı kültür sonuçlarıyla ne ölçüde uyum gösterdiğini ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif çalışmaya, kliniğimizde 2021–2025 yılları arasında kalça veya diz protezi revizyonu geçiren ve revizyon öncesinde üç fazlı kemik sintigrafisi çekilmiş toplam 32 hasta dahil edilmiştir. Hastaların sintigrafi sonuçları“septik”veya“aseptik”olarak sınıflandırılmış; intraoperatif alınan doku ve sinovyal sıvı kültür sonuçları“pozitif”veya“negatif”olarak değerlendirilmiştir. Tanısal performans ölçütleri olarak duyarlılık, özgüllük, doğruluk, pozitif öngörü değeri (PPV) ve negatif öngörü değeri (NPV) hesaplanmıştır. Ayrıca, farklı hasta gruplarında alt grup analizleri gerçekleştirilmiş ve istatistiksel uyum için ki-kare testi ile Cohen's kappa analizi uygulanmıştır. Bulgular: Toplam 32 hastada yapılan analizde, üç fazlı kemik sintigrafisinin genel duyarlılığı %69,2, özgüllüğü %47,4 ve doğruluk oranı %56,2 olarak bulunmuştur. Pozitif ve negatif öngörü değerleri sırasıyla %47,4 ve %69,2 olarak hesaplanmıştır. Kültür sonuçları ile sintigrafi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmamıştır (p>0.05). Alt grup analizlerinde, diz protezi olan hastalarda sintigrafinin enfeksiyonu dışlamadaki duyarlılığı yüksek bulunmuş, kalça protezi olan kadın hastalarda ise testin duyarlılığı %0 olarak hesaplanmıştır. Lojistik regresyon analizinde, kültür pozitifliğini predikte eden anlamlı bir bağımsız değişken bulunmamıştır. Cohen's kappa analizi sonucunda iki yöntem arasında zayıf uyum saptanmıştır (κ = 0.157). Sonuç: Üç fazlı kemik sintigrafisi, total eklem protezi revizyonlarında enfeksiyon tanısı için orta düzeyde duyarlılığa sahip olmakla birlikte, özgüllüğü ve genel tanısal doğruluğu sınırlıdır. Özellikle bazı hasta gruplarında (ör. kalça protezi olan kadınlar) tanı değeri belirgin şekilde düşüktür. Bu nedenle sintigrafi sonuçları, klinik değerlendirme ve laboratuvar bulguları ile birlikte yorumlanmalı; tek başına tanı aracı olarak kullanılmamalıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the diagnostic performance of three-phase bone scintigraphy in differentiating septic and aseptic loosening among patients undergoing revision surgery following total hip or knee arthroplasty, and to assess its concordance with intraoperative tissue and synovial fluid culture results. Materials and Methods: This retrospective study included 32 patients who underwent revision surgery for failed hip or knee arthroplasties between 2021 and 2025 and had preoperative three-phase bone scintigraphy performed. Scintigraphy results were classified as“septic”or“aseptic,”and intraoperative tissue/synovial fluid cultures were categorized as“positive”or“negative.”Diagnostic performance indicators including sensitivity, specificity, accuracy, positive predictive value (PPV), and negative predictive value (NPV) were calculated. Subgroup analyses were conducted based on age, sex, prosthesis duration, and joint type. Statistical correlation and agreement between methods were assessed using chi-square test and Cohen's kappa coefficient. Results: In the overall cohort (n=32), the sensitivity of bone scintigraphy for detecting infection was 69.2%, specificity was 47.4%, and overall diagnostic accuracy was 56.2%. PPV and NPV were calculated as 47.4% and 69.2%, respectively. No statistically significant association was found between scintigraphy and culture results (p > 0.05). Subgroup analyses revealed high sensitivity in patients with knee prostheses, while diagnostic performance was notably reduced in female patients with hip prostheses, with a sensitivity of 0%. Logistic regression analysis did not identify any variable as a statistically significant predictor of culture positivity. Cohen's kappa value indicated poor agreement between scintigraphy and culture (κ = 0.157). Conclusion: Three-phase bone scintigraphy demonstrates moderate sensitivity but limited specificity and overall diagnostic accuracy in the evaluation of prosthetic joint infections. Its diagnostic value appears to vary among patient subgroups, particularly showing poor performance in female patients with hip prostheses. Therefore, scintigraphy should not be used as a standalone diagnostic tool, but rather interpreted in conjunction with clinical and laboratory findings.