Atopik çocukta inek sütü alerjisi değerlendirmesi
The evaluati̇on of cow's mi̇lk allergy i̇n atopi̇k chi̇ldren
  1. Tez No: 374982
  2. Yazar: ÖZLEM SANCAKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE YENİGÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Allergy and Immunology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Allerjisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Atopik hastalıklarda, atopik marş olarak bilinen süreçte besin alerjileri ve atopik dermatit ilk sırayı alır. İnek sütü alerjisi (İSA) özellikle küçük çocuklarda en sık görülen besin alerjileri arasındadır. Çalışmada atopik çocuklarda İSA sıklığı, diğer memeli sütleri ile çapraz reaksiyon oranları ve tanısal testlerin duyarlılıklarının değerlendirilmesi amaçlandı. GEREÇ VE YÖNTEM: 2010-2012 yıllarında Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk İmmunolojisi ve Alerji Hastalıkları BD?de atopik dermatit ve hışıltılı çocuk tanılarıyla izlenen 0-2 yaş arası 63 olgu çalışmaya alındı. Olguların şikayetleri, özgeçmişleri, soy geçmişleri, beslenme ve atopi öyküleri sorgulandı. Total IgE ve spesifik IgE için kan örneği alındı. İnek, koyun, keçi ve deve sütü ile deri testleri (deri delme testi(SPT), atopi yama testi(APT)) ve inek sütü ile açık besin provokasyonu yapıldı. BULGULAR: Atopik dermatit ve hışıltılı çocuk olan 63 atopik olgunun 28?ine (%44) İSA tanısı konuldu. Olgularda açık besin provakasyonu ile %69?unda erken reaksiyon, %31?inde geç reaksiyon saptandı. Atopik dermatitte %49, hışıltılı çocukta %30, atopik dermatit ve hışıltılı çocukta %30, gastrointestinal sistem yakınması olanlarda %100 İSA saptandı. Deri prick testinde, keçi sütüne %82.6, koyun sütüne %87, deve sütüne %13; atopi yama testinde, keçi sütüne %86.7, koyun sütüne %90, deve sütüne %33.3 çapraz reaksiyon saptandı Erken reaksiyonlarda; duyarlılığın en iyi spesifik IgE (%50), özgüllüğün ve pozitif prediktif değerin (PPD), SPT ve APT(15.dk) ile (%100), negatif prediktif değerin(NPD) ise spesifik IgE ile (%74.3) ölçüldüğü saptandı. Geç reaksiyonlarda; duyarlılığın en iyi spesifik IgE ve APT (48.saat) ile (%50), özgüllüğün SPT ve APT(15.dk) ile (%100), PPD?in APT (48.saat) ile (%50), NPD?in ise APT (48.saat) (%86.5) ile saptandı. SONUÇ: Çalışmada inek sütü alerjisinin, atopik olgularda oldukça sık görüldüğü; İSA olanlarda SPT ve APT ile keçi ve koyun sütü ile yüksek oranlarda, deve sütü ile düşük oranlarda çapraz reaksiyon olduğu görüldü. Açık besin provakasyonuna göre tanısal testler değerlendirildiğinde APT (15.dk) değerlendirilmesinin erken reaksiyonları belirlemede, APT (48.saat) değerlendirilmesinin geç reaksiyonları belirlemede etkin bir yöntem olduğu gösterildi.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND AND OBJECTIVE: In atopic diseases, food allergy and atopic dermatitis are the first step of atopic march. Cow?s milk allergy is the most common food allergy particularly in small children. The aim of the present study was to evaluate the prevelance of cow?s milk allergy, the rate of cross-reactivity among other mammalian milks and the sensitivity of diagnostic tests. MATERIAL AND METHODS: Sixty-three children between the ages of 0-2 with the diagnosis of atopic dermatitis and wheezy infant attended to Adnan Menderes University Medical Faculty Department of Pediatric Immunology and Allergy between the dates of 2010-2012, were recruited to the study. The symptoms, previous history, family history, eating habits and concomitant atopic diseases were questionered. Blood samples were collected for Total IgE and specific IgE analysis. Skin prick tests with cow?s milk, sheep?s milk, goat?s milk and camel?s milk, as well as, atopy patch test and open food provocation test with cow?s milk were performed. RESULTS: Tweny-eight (44%) of 63 atopic cases with atopic dermatitis and wheezing were diagnosed as CMA. Early reaction was detected in 69% and late reaction in 31% of the cases during open food challange. Cow?s milk allergy was detected in chidren with atopic dermatitis in 49%, wheezy infant in 30%, atopic dermatitis and wheezy infant in 30%, gastrointestinal symptoms in 100%. Cross reaction between CM and goat?s milk in 82.6%, sheep?s milk in 87%, camel?s milk in 13% in skin prick test and goat?s milk in 86.7%, sheep?s milk in 90%, camel?s milk in 33.3% in atopy patch test. In early reactions, sensitivity was concordant best with specific IgE (50%), specifity and positive predictive value (PPD) with SPT and APT (15. min.) 100%, negative predictive value (NPV) with specific IgE (74.3%). In late reactions, sensitivity was concordant best with specific IgE and APT (48. hour) 50%, specifity and with SPT and APT (15. min.) 100%, negative predictive value (NPV) with APT (48.hour) 86.5%. CONCLUSION: In this study, it was shown that cow's milk allergy in atopic patients are common. In patients with CMA, SPT and APT revealed a high rate of cross-reaction with goat?s and sheep's milk, while a low rate of cross-reaction was seeen with camel?s milk. Evaluation of diagnostic tests based on overt provocations showed that APT (15th min) assessment was effective to determine early reactions, and APT (48th hour) assessment was effective to determine late reactions.