Yüksek kan basıncı olan çocuklarda kalp bulguları
Cardiac findings in children with high blood pressure
- Tez No: 374983
 - Danışmanlar: PROF. DR. FERAH SÖNMEZ, YRD. DOÇ. DR. S. Ayvaz AYDOĞDU
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
 - Yıl: 2012
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 169
Özet
AMAÇ: Çocukluk çağı hipertansiyonu, son iki dekatta obezitenin yaygınlaşması nedeniyle büyük oranda artmıştır. Klinik dışında kan basıncı ölçümü, özellikle ambulatuar kan basıncı monitorizasyonu (AKBM), çocukluk çağı hipertansiyonunda doğru tanı koymaya yardımcı olur. Birçok çalışmada çocuklar ve adolesanlarda AKBM ile subklinik hedef organ hasarı arasındaki ilişki değerlendirilmiştir. Hedef organ hasarları arasında, sol ventrikül hipertrofisi, ekokardiyografinin geniş kullanım alanı nedeniyle en fazla çalışılan indekstir. Sol ventrikül hipertrofisi, sol atrial genişleme ve sol ventrikül diyastolik fonksiyonunda subklinik bozulma gibi değişikliklerin ileri yaşlarda kardiyak disfonksiyon ve kalp yetmezliğinin prekürsörleri olduğu kabul edilmektedir. Bu çalışmada klinik kan basıncı yüksekliği saptanan olguların AKBM değerlerinin kardiyovasküler etkilenme belirteçleri ile olası ilişkileri, sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırılarak değerlendirildi. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya kan basıncı yüksekliği şüphesiyle Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniği'ne refere edilen yaş ortalaması 11,81±3,72 yıl, VKİ ortalaması 22,4 (13,5-35) kg/m2 olan 38 hasta (21 erkek, 17 kız) ile yaş ortalaması 10,98±3,03 yıl, VKİ ortalaması 17,7 (13-33) kg/m2 olan 33 sağlıklı çocuk (15 erkek, 18 kız) alındı. Hasta ve kontrol grubu ambulatuar kan basıncı monitorizasyonu (AKBM) ile değerlendirildi. Ayrıca hasta ve kontrol grubunun kalp boyutları ve işlevleri renkli M-mode ekokardiyografi (MME), konvansiyonel pulse doppler ekokardiyografi (PDE) yanında daha güncel doku doppler ekokardiyografi (DDE) yöntemleri ile değerlendirildi. BULGULAR: AKBM sonuçlarına göre hasta grubunda 23 (%60,5) hastada beyaz önlük hipertansiyonu (BÖH), 6 (%15,8) hastada prehipertansiyon (preHT), 4 (%10,5) hastada ambulatuar hipertansiyon, 5 (%13,2) hastada şiddetli ambulatuar hipertansiyon saptandı. M-mode ekokardiyografi (MME) ile yapılan degerlendirmede; hasta ve kontrol grubu arasında sol ventrikül arka duvarının diyastol sonu kalınlığı (LVADd), interventriküler septumun diyastol sonu kalınlığı (İVSd), sol ventrikül kavitesinin diyastol ve sistol sonu ölçümlerinde (LVÇd ve LVÇs) anlamlı fark saptanmadı. MME ile hasta grubunda sol atriyum çapı (LA) kontrol grubuna göre anlamlı yüksek saptandı. Hasta grubunda sol atriyum çapı ile vücut ağırlığı, VKİ, VYA arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif korelasyon saptandı. Sol atriyum boyutu ile ambulatuar kan basıncı parametreleri ve diyastolik parametreler arasında anlamlı korelasyon saptanmadı. Sol atriyum çapı VKİ ile indekslendiğinde hasta ve kontrol grubu arasında sol atriyum çapı açısından anlamlı fark saptanmadı. Hasta ve kontrol grubu arasında SVK açısından anlamlı fark saptanmadı. Hasta ve kontrol grubu arasında RDK açısından anlamlı fark saptanmadı. BÖH ve normotansif grup arasında SVKİ açısından anlamlı fark saptanmadı.(p=0.101) Ambulatuar HT grubu (ambulatuar HT ve şiddetli ambulatuar HT) ve normotansif grup arasında SVKİ açısından anlamlı fark saptanmadı. SVKİ hasta grubunda 4 (% 10.5) olguda ve kontrol grubunda 2 (%6.1) olguda 90-95 persantil arasında saptandı. Bu olgular artmış SVKİ olarak sınıflandırıldı. Hasta ve kontrol grubunda SVKİ 95 persantil üzerinde olan ve sol ventrikül hipertrofisi (SVH) tanısı alan olgu saptanmadı. SVKİ 90-95 p arasında olan olgular SVKİ
Özet (Çeviri)
CARDIAC FINDINGS IN CHILDREN WITH HIGH BLOOD PRESSURE PURPOSE: The childhood obesity has largely increased because of the spreading of obesity in the last two decades. Measurement of the blood pressure, and particularly ambulatory blood pressure monitoring (ABPM) outside the clinic will be helpful for making the accurate diagnosis. The relationship between the ABPM and the subclinical target organ damages have been evaluated in children and adolescents in many studies. Among these target organ damages, the left ventricular hypertrophy is the index that has been studied most thanks to the wide area of use of the echocardiography. It is accepted that changes including the left ventricular hypertrophy, left atrial enlargement and subclinical deterioration of the diastolic functions of the left ventricle are the precursors of the cardiac dysfunction and cardiac insufficiency in advanced ages. In this study, the possible interaction of the ABPM values with the indicators of cardiovascular exposure was evaluated in cases with documented clinical high blood pressure elevation by comparison with the healthy control group. MATERIALS AND METHOD: Thirty-eight patients (21 boys and 17 girls) with the average age was 11.81±3.72 years, BMI mean was 22.4 (13.5-35) kg/m2 referred to Adnan Menderes University Medical School Pediatric Health and Diseases Outpatient Clinic with suspicious high blood pressures were included in this study together with 33 healthy children (15 boys and 18 girls) with average age 10.98±3.03 years and BMI 17.7 (13-33) kg/m2. The patient group and the control group were evaluated using the ambulatory blood pressure monitoring (ABPM) values. In addition, the cardiac sizes and functions in the patient and control groups were evaluated with color M-mode echocardiography (MME) and conventional pulse Doppler echocardiography (PDE), as well as with more contemporary methods like tissue Doppler echocardiography (TDE). FINDINGS: According to the results of ABPM, white coat hypertension (WCH) was found in 23 patients (60.5%), pre-hypertension (preHT) in 6 patients (15.8%), ambulatory hypertension in 4 patients (10.5%) and severe ambulatory hypertension was found in 5 patients (13.2%) in the patient group. In the evaluation performed with M-mode echocardiography (MME), no significant differences were found between the end-diastolic thickness of the left ventricle (LVPWd), end-diastolic thickness of the interventricular septum (IVSd), and the end-diastolic and end-systolic dimensions of the left ventricular cavity (LVEDD and LVESD) between the patient and control groups. The left atrium diameter (LA) was found to be significantly greater in the patient group with MME as compared to control group. Statistically significant positive correlation was found in the patient group between the left atrial diameter and the body weight, BMI, and VYA. No significant correlation was found between the left atrial dimension and the ambulatory blood pressure parameters and diastolic parameters. When the left atrial diameter is indexed to the BMI, no significant differences were found between the patient and control groups as regards the left atrial diameters. No significant difference was found between the patient and control groups as regards the LVM. No significant difference was found between the patient and control groups as regards the RWT. No significant difference was found between the WCH and normotensive groups as regards LFMI (p=0.101). No significant difference was found between the ambulatory HT group (the ambulatory HT and severe ambulatory HT groups) and the normotensive group as regards the LVMI. LVMI was found between 90th and 95th percentiles in 4 patients (10.5%) in the patient group and in 2 individuals (6.1%) in the control group. These cases were classified as the“increased LVMI”. No cases were found in the patient and control groups with LVMI exceeding 95th percentile and left ventricular hypertrophy (LVH). When the cases with LVMI between 90th and 95th percentiles were compared with cases with LVMI