Dijital meme tomosentezinin dens memede lezyon saptanmasına ve karakterizasyonuna katkısı
The role of tomosynthesis imaging in addition to digital mammography in lesion detection and characterization among the women with dense breast tissue
- Tez No: 374981
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN TAŞKIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
AMAÇ: Dijital meme tomosentezinin dens memede lezyon saptanmasına ve karakterizasyonuna katkısını araştırmak GEREÇ VE YÖNTEM: Tüm olgular bilgilendirilerek sözlü ve yazılı onayları alındı. Hastanemizin klinik araştırmalar değerlendirme kurulundan araştırma için onay alındı. Haziran 2011 - Mart 2013 döneminde mamografi tetkiki yapılan, yoğun dens meme yapısı olan (BI-RADS 3-4 meme yapısı) kadınlarda birer poz kraniokaudal (CC) ve mediolateral oblik (MLO) dijital mamografi (DM) incelemesine MLO tomosentez (MT) eklendi. Tüm olgulara tamamlayıcı bilateral tüm meme ultrasonografisi (US) yapıldı. Her bir incelemede saptanan bulgular kaydedildi. BULGULAR: Toplam 246 kadının tetkikleri değerlendirildi. Meme ultrasonografi incelemesinde 195 olguda ( % 79,3) lezyon saptandı. Dijital mamografi tetkikinde 76 olgu, dijital meme tomosentezinde 9 olgu BI-RADS 0 olarak sınıflandırıldı ve istatistiksel hesaplama dışında bırakıldı. DM ve MT incelemelerinde lezyon saptanabilirliği için duyarlılık, özgüllük, pozitif öngörü değeri ve negatif öngörü değeri sırasıyla %53,3, %78,5, %78,3, %92,2,%86,8,%97,3 ve %38,3, %54 olarak bulundu. TARTIŞMA: Dens meme yapısı olan kadınlarda, mamografi incelemesine eklenen tek poz tomosentez incelemesi, radyasyon dozunu olabildiğince düşük tutarak, mamografide lezyon saptama duyarlılığını arttırmaktadır. Bu yeni yöntemin potansiyel yararları ve sınırlılıkları, farklı olgu gruplarında ve geniş serilerle yapılacak çalışmalarla ortaya konabilecektir.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: To evaluate the role of tomosynthesis imaging in addition to digital mammography in lesion detection and characterization among the women with dense breast tissue. MATERIALS & METHOD: Informed and written consents were obtained from all the cases participating the study. Permission of the“Clinical Research Council”of our institution was also requested. The study was conducted between June 2011 and March 2013. During this period, medio-lateral oblique (MLO) breast tomosynthesis (BT) images were obtained from the study group, in addition to the standard digital mammography (DM) image sets consisting of cranio-caudal (CC) and MLO projections. Supplementary ultrasound (US) imaging was also carried out in all cases. The findings of each modality were separately recorded. FINDINGS: Totally, imaging tests of 246 women were evaluated. With ultrasound, lesions were detected at 195 patiens (79,3). 76 cases with digital mammography and 9 cases with digital breast tomosynthesis were claassifiied as BI-RADS 0 and were excluded from statistical calculations. The sensitivity, specificity, positive and negative predictive values of DM and BT were as following: 57,2 %, 65,8 %, 79,2 %, 40,3% for DM and, 84,4 %, 92,4 %, 96,2 %, %72,3 for BT. DISCUSSION: Tomosynthesis imaging increases the sensitivity of lesion detection of mammography among women with dense breast composition. The potential benefits and liimitations of this new method can be demonstrated by diffirent patient groups and larger series.