İnternal juguler ven kateterizasyonunda statik ve eş zamanlı yapılan ultrasonografinin girişimsel başarı kriterlerine etkisi
  1. Tez No: 374992
  2. Yazar: ÖZGÜR ERDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM NİL KAAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Santral venöz kateterizasyon, anestezi hekimlerinin sık olarak uyguladığı özel girişimlerden birisidir. Ameliyathanemizde eş zamanlı ultrasonografi kullanımının ameliyathanede geçen süreyi uzatabileceğini düşünen bazı anestezi hekimleri ultrasonografiyi preoperatif dönemde statik olarak kullanmaktadır. Bu çalışmada; internal juguler venin ultrasonografi aracılığıyla lokalizasyonunun tespiti ve işaretlenme işleminin preoperatif bekleme odasında gerçekleştirildiği statik ultrasonografi kullanımı ile eşzamanlı ultrasonografi kullanımı başarı kriterleri açısından kıyaslanmıştır. 93 erişkin hastanın katıldığı randomize prospektif çalışmamızda birinci grupta olan 31 hastaya preoperatif dönemde ultrasonografi yapılıp girişimde referans alınacak noktalar silinmez kalemle işaretlenmiştir (Statik ultrasonografi grubu). İkinci gruptaki 31 hastaya eş zamanlı ultrasonografi (dinamik ultrasonografi grubu) yapılmıştır. Üçüncü grupta bulunan 31 hastaya da klasik anatomik işaret noktaları referans alınarak girişim yapılmıştır ve bu üç grup başarı oranı, girişim süresi, ponksiyon sayısı, perpendiküler girişim oranı, komplikasyon oranı açısından kıyaslanmıştır. Çalışmaya dahil edilen 93 hastanın dahil olduğu üç grupda demografik veriler benzerdi. Eş zamanlı ultrasonografi yapılan gruptaki girişim süresi, ön işaretleme yapılan gruptan belirgin olarak daha uzun olduğu gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
Central venous catheterization is one of the special procedure the anesthesiologists perform commonly. Some anesthesiologists in our clinic who thinks using of ultrasonography simultaneously could raise the length of the time passing in the operating room use ultrasonography as static in the preoperative period. In this study, the success of all three methods; obtaining internal juguler vein localization by ultrasonography, marking procedure by ultrasonography as static in the preoperative waiting room and using ultrasonography during procedure simultaneously has been compared. The number of patients who attended to our randomise prospective study was ninety-three. The first procedure was performed by using ultrasonography preoperavitely in thirty-one patients with marking the points to be taken up as a reference with indelible pencil (group one-static ultrasonography group). We used ultrasonography simultaneously in the next thirty-one patients as the group second (group second, dynamic ultrasonography group). We performed the procedure taking up as a reference anatomic points in the last thirty-one patients (group third). These three groups have been compared with the success rate, duration of the procedure, the punction number, perpendicular procedure rate and complication rate. Demographic datas of three groups containing ninety-three patients were similar. The procedure time on the simultaneous ultrasonography group (dynamic ultrasonography group) was longer than marking with ultrasonography. (static ultrasonography group) Punction numbers and perpendicular procedure rate are significantly lower in the both ultrasonography groups (group one and second) than the group third which was performed as taking up as a reference anatomic points.