Bel ağrılı hastalarda anterior transforaminal epidural steroid enjeksiyonunun etkinliğinin ve yaşam kalitesine etkisinin retrospektif araştırılması
Investigating the efficacy of anterior tansforaminal epidural steroid injections in patients with low back pain and changes in quality of life, retrospectively
- Tez No: 374991
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bel ağrısı şikayeti ile başvuran hastalarda uygulanan anterior transforaminal epidural steroid (TAESİ)+lokal anestezik enjeksiyonlarının etkinliğini ve yaşam kalitesindeki değişiklikleri retrospektif olarak incelemek. Gereç ve yöntem: Hastalar (260); lomber disk hernisi (LDH), başarısız bel cerrahisi (BBC) ve spinal stenoz (SS) olarak 3 gruba ayrıldı.Hastaların ağrısının değerlendirilmesinde Görsel Analog Skala (VAS) kullanıldı.Hastaların ağrı ölçümleri, tedavi öncesi (VAS 0), uygulamanın 1.ayında (VAS 1), 3.ayında (VAS 3)ve 6.ayında (VAS-6) yapıldı.Hastaların yaşam kalitesi, Kısa Form-36 ile sorgulandı Bulgular: Her 3 grupta da hastaların ağrı seviyelerinde girişim öncesine (VAS 0) göre 1., 3. ve 6.
Özet (Çeviri)
Aim: Was efficacy of anterior tansforaminal epidural steroid (TAESI) and local anesthesic injections in patients with low back pain and changes in quality of life, retrospectively Material and method: Patients (n=260) were divided into three groups; lumbar disc herniation (LDH), failed back surgery (FBS) and spinal stenosis (SS). In the assessment of patients' pain Visual Analog Scale (VAS) was used. Measurements was made before treatment (VAS 0), in the 1st month of the application (VAS 1), 3 month (VAS 3) and 6 in (VAS-6). Patient quality of life, were questioned with Short Form-36.