Ayaş ilçesindeki adolesanlarda fiziksel aktivite düzeyinin postür, ağrı ve anksiyete üzerine etkilerinin incelenmesi
Assessment of the effects of physical activity on posture, pain, and anxiety in adolescents living in Ayaş city
  1. Tez No: 375001
  2. Yazar: GÜL ÖZNUR KARABIÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SIDDIKA FATMA UYGUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Sağlık Eğitimi, Physiotherapy and Rehabilitation, Health Education
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protez-Ortez-Biyomekanik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı adolesanlarda fiziksel aktivite düzeyinin postür, kas iskelet sistemi ağrıları, sınava bağlı anksiyete ve uyku kalitesi üzerine olan etkisinin araştırılmasıdır. Çalışmamıza lise eğitimine devam eden yaş ortalaması 16,6±1,5 yıl olan 313 gönüllü katıldı. Fiziksel akitivite düzeyinin değerlendirilmesinde Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (IPAQ) kullanıldı. Postür değerlendirmesi için, ayakta sagittal yönde fotoğraflanan bireylerin 5 açısal (kraniohorizontal açı, kraniovertebral açı, gövde açısı, lumbar açı, sway açısı) değeri hesaplandı. Ağrının değerlendirilmesinde Cornell Kas İskelet Rahatsızlığı Ölçeği kullanıldı. Uyku kalitesi, Pittsburg Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) ile sınava bağlı anksiyete ise Sınav Kaygısı Envanteri (SKE) kullanılarak değerlendirildi. Çalışmaya katılan adolesanların sadece % 14'ünün düzenli spor yaptığı, % 39'unun zorlu fiziksel aktivite yapmadığı; IPAQ sonuçlarına göre katılımcıların % 42'sinin inaktif olduğu saptandı. Cornell Kas İskelet Rahatsızlığı Anketi sonuçlarına göre katılımcıların % 39,6'sının, en az bir vücut bölgesinde kas iskelet rahatsızlığı duyduğu, bu grubun % 40,9'unun en az bir vücut bölgesinde yaşadığı kas iskelet rahatsızlığının çalışmasına engel olduğu bulundu. Kas iskelet rahatsızlıklarının sırasıyla; % 18,5, % 18,5 ve % 16,3 ile en fazla bel, boyun, sırt bölgelerinde duyulduğu görüldü. Çalışmamızda postür açı değerlerinin (kranivertebral açı p=0,134 kraniohorizontal açı p=0,875 gövde açısı p=0,858 lumbar açı p=0,528 sway açısı p=0,468) ve bireylerin uyku kalitesinin (p=0,714) katılımcıların fiziksel aktivite düzeyinden etkilenmediği; fiziksel aktivite düzeyi yüksek olan katılımcılarda, bel (p=0,040) ve boyun (p=0,001) ağrı skorunun ve sınava bağlı anksiyete skorunun (p=0,045) daha yüksek olduğu saptandı. Fiziksel aktivite düzeyi yüksek olanlarda boyun ve bel ağrı skorunun yüksek olması aktivite şiddetindeki artışın yaralanma riskini artırmasıyla açıklanabilir. Sınava bağlı anksiyetenin fiziksel aktivite düzeyi yüksek olanlarda fazla olması, adolesanların ders çalışmaya yeterince vakit ayıramamaları sonucunda oluştuğu düşünüldü. Çalışmamızda bulunan düşük fiziksel aktivite düzeyi ve yetersiz düzenli spora katılım oranı endişe vericidir. Adolesanlar düzenli fiziksel aktivite konusunda bilinçlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study was to investigate the effects of physical activity level on posture, musculoskeletal pain, exam anxiety and sleep quality in adolescents. 313 volunteers with a mean age of 16,6±1,5 years attending high school education participated in our study. International Physical Activity Questionnaire was used to assess the physical activity level. Five angular measures were calculated from lateral standing photographs of subjects for posture assessment. Cornell Musculoskeletal Disorders Questionnaire was used to assess musculoskletal pain. Test Anxiety Questionnaire was used to assess exam anxiety and Pittsburgh Sleep Quality Index was used to assess sleep quality. According to the results of IPAQ scores; only 14 % of subjects participated in a regular sport activity, 39 % did not participate in any kind of rigorious physical activity and 42 % of the subjects were inactive. According to the results of the Cornell Musculoskeletal Discomfort Questionnaire 39,6 % of the subjects reported a discomfort in at least one body region, 40,9 % of these subjects claimed that the discomfort interfered with their academic activities. Lower back, neck and back were the most frequently reported musculoskeletal discomfort body regions; reported with the percentages of 18,5 %, 18,5 % and 16,3 % respectively. Physical activity levels did not affect posture angular measurements (cranivertebral angle p=0,134 craniohorizontal angle p=0,875 trunk angle p=0,858 lumbar angle p=0,528 sway angle p=0,468) nor sleep quality (p=0,714). Neck and low back pain, test anxiety scores were higher in partcipants with higher physical activity levels. The results found in our study, neck and back pain reported in subjects with high physical activity level may be related to high risk of injury as a consequence of high physical activity level. High test anxiety detected in high physical activity level may occur because of not having enough time for academic activities. Low sport participation rate detected in this study is alarming. Adolescents should be aware of the importance of performing regular physical activity.