Prevalence of family planning method among married women aged 15-49 years in one rural area nadersha kot district of khost province of afghanistan
Bir kırsal alanda yaşayan 15-49 yaş evli kadınlarda aile planması yöntem kullanma prevalansı, Naderşa kot bölgesi, Khost ili, Afganistan
  1. Tez No: 375029
  2. Yazar: TAJMALOOK SAMIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR GÜÇİZ DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Epidemiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışmanın amaçlari Afganistan'ın Khost İli Nadersha Kot bölgesinde yaşayan 15-49 yaş evli kadınların aile planlaması yöntemlerini bilme durumu ve aile planlaması yöntem kullanma prevalansını belirlemektir. Bu kesitsel çalışma, veriler evler ziyaret edilerek yüzyüze görüşme şiklerde uygulanan yeplandırılmış ve bu testi yepalmış bir anket formu aracılğı ile toplanmıştır. Verilerin bilgi saysa girilmesi ve analizi SPSS 15, 0 programı kullanılarak yapılmıştır. Tanımlayıcı istatistikler, ki-kore testi ve binary regresyon analizler yapılmış,
Özet (Çeviri)
The objectives of this study were to determine the level of women's knowledge on family planning, the prevalence of family planning method use and to determine the related factors among married women aged 15 to 49 years in Nadersha Kot District in Khost Province of Afghanistan. In this cross-sectional study, the data was collected via a pre-tested structured questionnaire which was conducted to 885 women through household visits and based on face to face interview. Data was entered and analyzed by using SPSS version 15.0. Descriptive Statistics Chi-square test and binary logistic regression analysis were performed. A p-value