İnflamatuar barsak hastalığı olan çocukların beslenme durumunun ve kemik mineral yoğunluğunun değerlendirilmesi
Assessment of nutritional status and bone mineral density of children with inflammatory bowel disease
  1. Tez No: 375030
  2. Yazar: CEYDA TUĞBA PEKMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA GÜLHAN SAMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu kesitsel çalışma, inflamatuar barsak hastalığı olan çocuklarda hastalık şiddeti ve süresinin; hastanın beslenme durumu, antropometrik ölçümleri, kemik mineral yoğunluğu ve bazı biyokimyasal bulguları ile ilişkisini belirlemek amacıyla planlanmış ve Hacettepe Üniversitesi İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi Pediatrik Gastroenteroloji ve Hepatoloji bölümünde inflamatuar barsak hastalığı olan gönüllü 45 çocuk ve adolesan (n=18 ülseratif kolit-ÜK n=27 Crohn hastalığı- CH) üzerinde yürütülmüştür. Bireylerin genel özellikleri, besin tüketim durumunu ve fiziksel aktivite düzeyi belirlenmiş, vücut bileşimi analizi (BIA) ve biyokimyasal analizleri (25-OH-D3, albümin, CRP vb.) yapılmış; kemik mineral yoğunluğu (DEXA ile) ölçülmüştür. Hekim tarafından hastalık aktivitesi indeksi (PUCAI ve PCDAI) kullanılarak hastalık aktivitesi belirlenmiştir. Yaşa göre boy Z skorlarına göre bireylerin %11.1'i çok kısa/bodur ve %28.9'u kısadır. Boy Z skoru, kümülatif kortikosteroid dozu ile negatif; fiziksel aktivite düzeyi, kalsiyum ve D vitamini karşılama yüzdesi ile pozitif ilişkili bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
This cross-sectional study was planned to determine the relationship among disease severity and duration with nutritional status, anthropometric measures, bone mineral density and biochemical assay. The study was conducted on 45 volunteer pediatric inflammatory bowel disease patients (n=18 ulcerative colitis-UC n=27 Crohn's disease-CD) at Hacettepe University İhsan Doğramacı Children's Hospital, Division of Pediatric Gastroeneterology, Hepatology. General characterictics, food consumption and physical activity level were assessed. Body composition analysis via BIA, biochemical assay (25-OH-D3, albumin, CRP etc.) and bone mineral density analysis via DEXA were performed. Disease severity was evaluated by specialists using PCDAI and PUCAI. 11.1% of patients were stunted, 28.9% were short according to height for age Z scores. Height for age Z score were negatively correlated with cumulative corticosteroid dose and positively correlated with physical activity level, calcium and vitamin D intake in percent of daily recommendation (p0.05).