Investigating the knowledge attitude and practice regarding family planning among women in kurdistan region of iraq
Kuzey Irak'ta kadınlarda aıle planlamasına yönelik bilgi, tutum ve uygulamaların araştırılması
- Tez No: 395681
- Danışmanlar: PROF. DR. CUMA AKBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bireylerin kendi tercihleriyle güvenli, etkili, ekonomik ve kabul edilebilir doğum kontrol yöntemlerine erişimi ve bu konuda ihtiyacı olan bilgiyi alma hakkı bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Irak'ın Kürdistan bölgesinde kadınlarda aile planlamasına yönelik bilgi, tutum ve uygulamaları araştırmaktır. Bu araştırmada kullanılan veriler Kuzey Irak'ta 13 Şubat-18 Mart 2011 tarihlerinde 15-49 yaş aralığında 7551 evli kadından elde edilen veriler kullanılmıştır. Analizlerde Ki-kare testi ve Logit regresyon modeli kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, katılımcılar arasında erken evliliğin, geniş ailelerin, işsizlik ve okuma yazma bilmeyenlerin oranları yüksektir. Doğum kontrol yöntemlerini uygulayanların oran yaklaşık olarak %70.6'dır. Kadınlar tarafından kullanılan doğum kontrol yöntemlerinin en başında %45.4 ile geri çekme yöntemi gelmekte, onu %23.8 ile rahim içi araç(spiral) ve %17,5 ile hormonsal yöntemler (doğum kontrol hapı) izlemektedir. Kadınların %29,4'ü doğum kontrol yöntemlerinin hiçbirini kullanmamaktadır. Bunun en önemli nedenleri arasında çocuk sahibi olmak, sağlık nedenleri ve doğum kontrol yöntemlerinin maliyetleri gelmektedir. Katılımcıların önemli bir bölümü aile planlaması konusunda uygulanan yöntemler ve gerekli bilgileri özel sağlık merkezlerinden sağlamaktadırlar. Araştırma alanında, kürtaj (çocuk aldırma) veya düşürme oranı yaklaşık olarak %27 olarak saptanmıştır. İşsiz olan kadınlar, sosyoekonomik statüsü ve eğitimi düşük olan kadınlar, yaşlı kadınlar, çok fazla çocuk sahibi olan kadınlar ve erken yaşta evlenen kadınlar arasında çocuk aldırma ve düşük yapma oranının çok yüksek olduğu saptanmıştır. Bu çalışmada istenmeyen hamilelik oranı yaklaşık %18 olarak tespit edilmiş ancak gebelik sonuçlarının demografik ve gebelikle ilgili özelliklerden (son gebelik sırasında doğum öncesi bakım ve gölgesel farklılıklar hariç) etkilenmediği sonucuna varılmıştır. Araştırma bulguları kadınların eğitim seviyelerinin ve sosyoekonomik durumlarının iyileştirilmesiyle kadınların modern ve etkili doğum kontrol yöntemleri kullanımına yönelik olumlu tutumlarını teşvik etmek amacıyla politika yapıcılara yardımcı olacaktır
Özet (Çeviri)
Individuals have the right to be informed of and have access to safe, effective, affordable and acceptable methods of fertility regulation of their choice. The aim of the study was to investigate the family planning knowledge, and practices among women, in the three governorates in Kurdistan region of Iraq. The data for the research came from 7551 married women aged 15-49 who participated in the 2011 multiple indicator cluster survey in Iraq. Data were collected during the period 13th February - 18th March 2011. Statistical analysis was performed using chi-square test and Logistic regression analysis at binary level. Results indicated that, there existed early marriage, large families, high rate of unemployed and illiterate among respondents. The rate of contraceptive use was high (70.6%). The most common contraception used by women was withdrawal (45.4%), Intra-Uterine-Device (23.8%), and hormonal methods (pill) (17.5%). Twenty nine and four percent of women do not apply contraceptive methods due to several reasons; wanting to have a baby, health reason, cost of contraceptive methods and other reasons were mentioned as main reasons. Most of the respondent obtained their current method and information on family planning from private health care. The prevalence of abortion was 27.7%, unemployed women, women who had lower levels of socio-economic class and education, also older women, women who had more children, and married at the lower ages, were more likely to had abortion. Unwanted pregnancy was reported by 18.8%, (excluding antenatal care during last pregnancy and governorate) pregnancy outcomes did not affected by demographic and obstetrical characteristics of women in this study. The findings could help policy makers to encourage women for their positive attitude towards use of modern effective methods, by improving women's level of education and their socioeconomic status.