Türkiye'de büyük ve küçük itfaiye örneklerinde müdahale biriminde çalışan itfaiyecilerin iş kazası geçirme durumları, çalışma şartları ve mesleki memnuniyetleri
The conditions of occupational accidents, working conditions and the professional satisfaction of the fire fighters who work in intervention units of small and large sized fire department samples in Turkey
- Tez No: 375057
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Kazalar, Public Health, Accidents
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Demografisi ve Epidemiyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
İtfaiyeler hayatımızda tartışmasız büyük önem taşımaktadırlar. İtfaiye teşkilatları yangın, toprak kayması, sel, deprem, trafik kazaları, boğulmalar ve toplumu etkileyen pek çok acil durumda kendi canlarını tehlikeye atarak müdahale etmektedirler. Bu müdahalelerde en büyük faktör şüphesiz insan gücüdür. Türkiye'de ilk olarak yapılan bu araştırmanın amacı; Türkiye'de büyük iller ve küçük iller örneğinde itfaiye müdahale şube biriminde çalışan itfaiyecilerin kaza geçirme durumları, mevcut çalışma şartları ve mesleki memnuniyetlerinin her ilde aynı olup olmadığını saptamaktır.Araştırma 2012 Ocak-2012 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilmiş tanımlayıcı tipte bir araştırmadır. Büyük illerde İtfaiye Daire Başkanlığı olarak görev yapan itfaiye teşkilatlarından Ankara örneği müdahale şube birimi, küçük illerde İtfaiye Müdürlüğü olarak görev yapan itfaiye teşkilatlarından Balıkesir ve Sivas örneklerinin müdahale şube biriminde çalışan personel seçilerek yapılmış bu çalışma, Türkiye'de itfaiyeler arasındaki farkları karşılaştırmalı olarak açığa çıkarmayı amaçlayan ilk çalışmadır. Araştırmada 60 sorudan oluşan anket formu gözlem altında görüşme tekniği kullanılarak uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Conditions of Occupational Accidents, Working Conditions and the Professional Satisfaction of the Fire Fighters Who Work in Intervention Units of Small and Large Sized Fire Department Samples in TurkeyFire departments undoubtedly have a significant place in our life. Fire departments interfere with fire, landslide, flood, traffic accidents, earthquakes, drowning and other kinds of conditions that affect the society by risking their lives. The most important factor for these interventions is the manpower. The aim of this study is determining whether the conditions of occupational accidents, working conditions and professional satisfactions of fire fighters in intervention units of fire departments of small and large sized sample provinces in Turkey are same for all provinces or not.The research, which is a descriptive one, was realized between January 2012 and Jun 2012. The workers working in Ankara Intervention Branch Unit sample from big provinces in which fire departments serve with the name of head of fire department, Balıkesir and Sivas samples from small provinces? Intervention Branch Unit are chosen for this study and this study is the first and unique one which aims to reveal the differences between fire departments in Turkey comparatively. The questionnaire form consisting of 60 questions in this research is applied by using under observation face-to-face meeting technique.