Hiperlipidemi tedavisinde yavaş salımlı fluvastatin 80 mg kulanım zamanının etkililik ve güvenlilik üzerine etkisinin değerlendirildiği paralel gruplu randomize prospektif çalışma
A Randomized Prospective Parallel Group Study Evaluating The Effect of Dosing Time on Efficacy and Safety of Sustained Release Fluvastatin 80 Mg in Hyperlipidemia Treatment
  1. Tez No: 375065
  2. Yazar: TAHSİN GÖKCEM ÖZÇAĞLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN ABACIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Türkiye'de Koroner arter hastalıklarına sahip 2 milyon hasta bulunmaktadır ve bu hastalara her yıl yaklaşık 100.000 yeni hastanın katıldığı tahmin edilmektedir. Ülkemizde her yıl 260 bin yeni koroner olay olmaktadır ve yaklaşık 160 bin koroner ölüm meydana gelmektedir. Statin tedavisinde atorvastatin gibi uzun yarılanma ömrüne sahip statinler için günün herhangi bir saatinde kullanma imkanı varken, simvastatin, fluvastatin gibi statinler ile kolesterol sentezinin ağırlıklı olarak gece olması nedeniyle gece kullanımı önerilmektedir. Günümüzde kontrollü salım tabletler birçok farklı tedavi alanında kullanılmaktadır. Fluvastatin 80 mg kontrollü salım tablet statin tedavisinde bu sistemin kullanıldığı tek formülasyondur. Fluvastatin XL 80 mg' ın oral uygulamasından sonra, kapsülle karşılaştırıldığında, fluvastatinin absorpsiyon hızı yaklaşık %60 daha yavaş olup, fluvastatinin ortalama kalış süresi yaklaşık 4 saat kadar artmıştır. Dolayısıyla XL formülasyonunun günün herhangi bir saatinde kullanılma imkanı olabileceği hipotezini ortaya çıkarmıştır.Toplam 37 hasta (%56'sı kadın ve ortalama yaşı 54±8 olan 18 hasta sabah grubunda, (%58'si kadın ve ortalama yaşı 53±12 olan 19 hasta akşam grubunda) çalışmaya dahil edilmiştir.Çalışmanın sonuçları, kullanım zamanının Fluvastatin 80 mg XL'nin lipid parametreleri (trigliserid, total kolesterol, LDL, HDL, ApoA1 ve ApoB) üzerindeki etkisini etkilemediği ve güvenlilik parametrelerinde (AST, ALT, kreatinin, CRP ve CPK) bir bozulmaya yol açmadığını göstermiştir. Fluvastatin 80 mg XL, dislipidemi tedavisine güvenlilik açısından herhangi bir risk artışına yol açmadan günün herhangi bir saatinde etkin bir şekilde kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Coronary artery disease patient population in Turkey is around 2 million. Every year hundred thousand new patients added in this population. In our country every year 260 thousand new coronary events and around 160 thousand coronary deaths occur. In dyslipidemia therapy some statins with long half life like atorvastatin can be taken at anytime of the day. Some statins with short half life like simvastatin and fluvastatin are suggested to use at night when cholesterol synthesised. Extended release tablets are used in many different therapeutic areas. Fluvastatin 80 mg extended release is the only statin option with this formulation. Fluvastatin 80 mg extended release tablet?s absorption rate is 60% lower than immediate release formulation and tablet?s duration is extended for 4 hours. These data evoked the hypothesis that Fluvastatin 80 mg extended release can be used at anytime of the day. A total of 37 patients (18 - 56% female, mean age= 54± 8 years - in morning, 19 patients 58% female, mean age= 53± 12 years - in evening group) were enrolled to the study. The results of the study revealed that timing of usage does not influence the effect of Fluvastatin 80 mg extended release on lipid parameters (triglyceride, total cholesterol, LDL, HDL, ApoA1 and ApoB) and does not cause any deterioration in safety parameters (AST, ALT, creatinine, CRP and CPK.Fluvastatin 80 mg extended release can be used at any time of the day efficaciously in dyslipidemia treatment without any risk increase in terms of safety.