Spor yapan ve yapmayan ortaokul öğrencilerinin sosyal beceri düzeylerinin karşılaştırılması
The compari̇si̇on of socai̇l abi̇li̇ty level grade students who do sports and who dont't do sports
  1. Tez No: 375064
  2. Yazar: VAHİT ÇİRİŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TEKİN ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma, spor yapan ve yapmayan 6,7 ve 8. Sınıf öğrencilerinin Sosyal Beceri Durumlarını incelemek ve sporun sosyal beceriyi geliştirmedeki etkilerini ölçmek amacıyla desenlenmiştir. İlişkisel tarama yöntemi kullanılan bu çalışmada, veri toplama sürecinde iki ölçme aracı kullanılmıştır. Öğrencilerin kişisel bilgilerin belirlemek için araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgiler formu (KBF), ve öğrencilerin sosyal beceri düzeylerini değerlendirmek için Matson, Rotatory ve Hessel (1983) tarafından geliştirilen ve Bacanlı ve Erdoğan (2003) tarafından Türkçeye uyarlanan Çocuklarda Sosyal Becerileri Değerlendirme Ölçeği (MESSY) kullanılmıştır. Evreni 2013-2014 eğitim öğretim yılında Kırşehir İl merkezinde öğrenim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Çalışmanın örneklemini ise random yolla seçilen 726 ortaokul 6,7 ve 8. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın analizinde SPSS 20.0 paket programı kullanılmıştır. Veri seti analiz edilmeden önce verilerin normal dağılım testleri yapılmıştır. Bu süreçte çalışma grubunda 50'den fazla öğrencinin bulunmasından dolayı Kolmogrov-Smirnov testi uygulanmıştır (Seçer, 2013). Öğrencilerin sosyal beceri düzeyleri cinsiyet özelliklerine göre irdelendiğinde anlamlı bir farkın olmadığı sonucuna ulaşılmıştır Öğrencilerin sınıf seviyeleri sosyal beceri düzeyleri üzerinde etkilidir. Bir spor dalına ait lisansının olup olmaması ve bu lisansla bir spor yarışmasına katılma durumları incelendiğinde öğrencilerin spor yarışmalarına lisanslı katılma durumlarının onların sosyal beceri düzeylerine etkisi olmadığı sonucuna ulaşılmıştır Öğrencilerin okullarında spor tesislerinin olup-olmaması durumlarına göre sosyal beceri düzeyleri incelendiğinde anlamlı bir ilişkinin olmadığı görülmektedir. Öğrencilerin anne ve baba öğrenim düzeylerine göre sosyal becerileri değerlendirme ölçeğine verilen cevaplar anlamlı düzeyde değildir. Öğrencilerin gelir düzeyleri onların becerileri üzerinde etkili bir değişkendir.
Özet (Çeviri)
This research has been done to examine the 6th,7th,8th grade students social ability level who do sport and the student who don't do sports. Also, it has been aimed to define the influence of sports in improving social ability. In this study, relation scanning method has been used.In the data collecting process two surveying method has been used.First one is the Personel Information Form which was developed by the researcher to get the students' personal information And the other one is the Social Ability Evaluation Survey Of Children,which was developed by Matson,Torary And Hessel (1983) and adapted in Turkish by Bacanlı and Erdoğan (2003). The universe consists of the students studying in Kırşehir city center in 2013-2014 Educational Period. The sample consists of the students chosen from 6th,7th,8th. Grade students of 726 Secondary School at random. In the analysis of this study,SPSS 20.0 packet program has been used.Before analyzing the data set normal distribution of data has been tested. As there were more than 50 students in the study group, Kolmogrov-Smirnov test has been applied.(Secer 2013) It has been understood that gender features have no meaningful effects on the social ability level. The grades of the students are important in the social ability level of students Whether the students have licence on a definite sport branch is not important in the social ability level of students. Whether the students' schools have sport facilities doesn't have important effects on the social ability level of the students. The answers given to the social ability evaluation survey is not meaningful considering the parents education level. The income levels of the students are very important faction on their abilities.