Fungal enfeksiyonlarda dendritik hücrelerden ifadelenen toll-lıke ve kemokin reseptörlerinin rolü
Role of toll-like and chemokine receptors expressed by dendritic cells in fungal infections
- Tez No: 375067
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL FİDAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bağışıklık sistemi baskılanmış hastaların her geçen gün artış göstermesi, geniş spektrumlu antibiyotiklerin daha yaygın kullanımı, organ nakillerinin çok daha sık yapılması gibi nedenler bu tür hastalarda Candida enfeksiyonlarının gelişiminde artışa neden olmaktadır.Candida enfeksiyonlarına karşı immün cevapta nötrofil, makrofaj ve DH' ler ile bu hücrelerin aktive ettiği Th1 hücreler rol oynamaktadır. Bu nedenle, mayalara karşı doğal ve kazanılmış immünite birlikte görev alır. Doğal bağışıklık, kandidoza karşı koruyucu mekanizmadır. Nötrofiller ile monosit ve türevlerinin fonksiyonel bozuklukları sistemik kandidoz ile ilişkilidir. Doğal bağışıklığın elemanları, mayanın fagosite edilmesi, öldürülmesi ya da T hücrelere sunumu ile görevlidir. Kazanılmış bağışıklık, doğal savunmadan daha sonra gelişen ikinci ve daha önemli olan koruyucu mekanizmadır. Doğal bağışıklık aşıldığı takdirde kazanılmış bağışıklık vücudu korumak üzere devreye girer. Candida enfeksiyonlarından korunmada sorumlu immün mekanizmalar hem hücresel hem de sıvısal cevabı içerir. Candida' ya karşı hücresel ve sıvısal bağışıklık gelişir fakat hücresel bağışıklığın rolü daha fazladır.Bu çalışmada, Candida türleri ile uyarılan dendritik hücre kültürlerinde PCR ve ELISA yöntemleriyle Toll-like ve kemokin reseptörlerinin ifadelenmesi ve sekresyonu araştırılarak, Candida enfeksiyonlarında bu reseptörlerin rolünün belirlenmesi amaçlanmıştır.Çalışmamızdaki enfeksiyon modeli, invitro olarak C. albicans ve C. krusei ile uyarılan dendritik hücre kültürü ile oluşturulmuştur. Ayrıca maya içermeyen ve sadece maya içeren kuyucuklar da kontrol grubu olarak138belirlenmiştir. İnkübasyon sürelerinin ardından hücreler ve üst sıvılardaki TLR ve kemokin düzeyleri incelenmiştir.Çalışmamızın sonuçlarına göre, kontrol grupları ile kıyaslandığında Candida türleri DH' lerden yüksek oranda TLR2, TLR4, TLR6 ifadelenmesi ve sekresyonuna neden olmaktadır. Kemokin reseptörleri değerlendirildiğinde, enfeksiyonla birlikte CCR5 ve CXCR4 üretimi artarken, CX3CR1 üretiminde değişiklik oluşmadığı görülmüştür. Ayrıca, C. albicans, C. krusei' ye oranla TLR sekresyonunda daha belirgin artışa neden olurken, C. krusei daha etkin kemokin artışına neden olmuştur.Sonuç olarak, Candida enfeksiyonu sırasında ilk olarak antijen sunucu hücrelerden dendritik hücrelerin görev aldığı, maya ile etkileşim sonucunda çeşitli reseptörleri aktive ederek immün sistem cevabını yönlendirdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Immunocompromised patients increase with each passing day because of using more wide spectrum antibiotics, making much more frequently the organ transplants causes an increase in the development of Candida infections in these patients.The neutrophils, macrophages, DC and Th1 cells which are activated by these cells play a role in immune response against Candida infections. For this reason, innate and adaptive immunity work together against to yeasts. The innate immunity is a protective mechanism to candidiasis. The functional disorders of neutrophils and monocytes derivatives are associated with systemic candidiasis. The parts of innate immunity are responsible for phagocytosis and killing of yeast, or the presentation of T cells. Acquired immunity is, which developed after the natural defense, second and more important protective mechanism. If the innate immunity is exceeded, adaptive immunity is activated in order to protect the body. The immune mechanisms, which are responsible for protecting from Candida infections, are included both cellular and humoral response. The cellular and humoral immunity are developed against to Candida, but the role of cellular immunity is more.In this study, we investigated that the expression and secretion of Toll-like and chemokine receptors by PCR and ELISA methods in dendritic cell cultures stimulated with Candida species and we aimed that the role of these receptors in Candida infections.140Infection model in our study, the invitro C. albicans and C. krusei-induced dendritic cell culture was established. Also yeast-free and only yeast containing wells were taken as control groups. After the incubation times, the cells and levels of TLR and chemokine levels in supernatants were investigated.According to the results of our study, when compared with the control group, Candida species were caused high TLR2, TLR4, TLR6 expression and secretion from DC? s. In the evaluation of chemokine receptors, while the production of CCR5 and CXCR4 are high with the infection, CX3CR1 were not occur. Also, while C. albicans caused a significant increase compared to C. krusei in the secretion of TLR, C. krusei caused more effective in chemokine increasing.As a result, during the Candida infection, dendritic cells are activated first in antigen-presenting cells, as a result of interaction with various receptors yeast directed by activating the immune system response is concluded.