Tinnitus görülen hastalarda düşük doz lazer tedavisinin etkisinin incelenmesi
The evaluation of the low level laser therapy efficiency on tinnitus
  1. Tez No: 375100
  2. Yazar: NERMİN DEMİRKOL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH SARI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Tinnitus dışarıdan herhangi bir uyarı olmaksızın kulakta duyulan ses olarak tarif edilmektedir. Kafa içinden köken alan bir sesin bilinçli olarak ifade edilmesi olarak da tanımlanmaktadır. Genel popülasyonun %17'sini etkileyen tinnitus, odyoloji (işitme, dengeyle ilgili bilim) alanı içerisindeki hastaların %60'ının da primer şikayetini oluşturmaktadır. Etyolojileri arasında dental nedenlere bağlı temporomandibüler eklem rahatsızlıkları ve Costen Sendromu sayılmaktadır. Tinnitus tedavisinde amaç; tinnitusu tamamen ortadan kaldırmak, bunun mümkün olmadığı durumlarda ise hastaya daha az rahatsızlık vermesini sağlamaktır. Yine hastaya tinnitusu ortaya çıkarabilecek veya artırabilecek; kafein, sigara, akustik travma ve tinnitusa neden olabilecek ilaçlardan kaçınma uyarısında bulunulmalıdır. Subjektif idiyopatik tinnitus tanısı konulan 90 hasta gruplar arasında rastgele dağıtıldı. 15 hastaya oklüzal splint tedavisi, 15 hastaya Nd:YAG lazer ile düşük doz lazer tedavisi, 15 hastaya 810 nm Diyot lazer ile düşük doz lazer tedavisi, 15 hastaya oklüzal splint ve Nd:YAG lazer (kombine) tedavi, 15 hastaya oklüzal splint ve 810 nm Diyot lazer (kombine) tedavi ve 15 hastaya placebo tedavsi uygulamak için gruplar belirlendi. Grupları standardize etmek için tedaviden 15 gün önce, tedavi başlangıç günü ve tedaviden 1 ay sonra tinnitus skorları visual analog skala (VAS)'na göre 0 ile 10 arasında olacak şekilde kaydedildi. Oklüzal splint tedavisi 3 hafta boyunca 12 s/gün, lazer tedavisi 10 gün boyunca günde 1 kez olacak şekilde uygulandı. Bu çalışmanın sonuçlarına göre plasebo grubu dışındaki 75 hastanın %30,75'inde tinnitusta tamamen iyileşme, %24,75'inde orta derecede bir iyileşme elde edilmiştir. Uygulanan tedaviler plasebo grubuna göre etkin sonuçlar göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Tinnitus is a kind of sound which is perceived in ear without any stimulus. It can be described as a sound origined from brain. It effects %17 of general population. Etiologic factors of tinnitus are like as: Temporomandibular joint disorders and Costen Syndrome which are interested in dental factors. The target of aim of tinnitus treatment is the elimination of tinnitus or decreasing the violence. 90 patients who diagnosed with subjective idiopatic tinnitus were selected for this research. Occlussal splint treatment, LLLT with Nd:YAG laser, 810 nm diode laser, occlussal splint and Nd:YAG laser combine treatment, 810 nm diode laser and occlussal splint combine treatment and placebo treatment applied to the patients. There were 15 patients in each group. Visual analoque scala (VAS) was used in the study. The values were between 0 and 10. VAS values recorded before the treatments, at the last day of treatment and 1 month after the treatment. Occlussal splint applied during 3 weeks 12 h per day. Laser treatments were applied during 10 days one per day. As a result of this research a statistically significant healing was seen all treatment groups according to placebo group. There was no statistically significant healing in placebo group.