Kronik tinnitus hastalarında anksiyete, aleksitimi, travma ve nörobilişsel işlevlerin değerlendirilmesi
Evaluation of anxiety, alexithymia, trauma and cognitive functions of chronic tinnitus patients
- Tez No: 541524
- Danışmanlar: UZMAN JÜLİDE GÜLER KENAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Çalışmamızda; toplumda oldukça sık görülen ve psikiyatrik eş tanıların sıklıkla eşlik ettiği kronik subjektif tinnitus hastalarının depresif belirtiler, anksiyete, aleksitimi ve çocukluk çağı travmaları yönünden ele alınarak sağlıklı kontrol grubuyla karşılaştırılması ve tinnitusun bilişsel işlevler üzerindeki etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmamızda, 01.02.2018-01.08.2018 tarihleri arasında, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları (KBB) polikliniğine kronik subjektif tinnitus yakınması ile başvuran, 18-60 yaş arası olgular incelendi. KBB muayenesinde yapılan tetkiklerinde tinnitusa sebep olabilecek organik etken saptanmayan, işitme kaybı olmayan hastalarla görüşme yapılarak Tinnitus Engellik Anketi (TEA) ve Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) uygulandı. TEA puanı 18 ve üstü, BDÖ puanı 17 ve altı olup, nöropsikolojik test performansını etkileyen bilinen bir nörolojik/psikiyatrik tanısı olmayan, en az ilkokul mezunu olan hastalar çalışmaya alındı. Hastalara ve sağlıklı kontrol grubuna Sosyodemografik Veri Formu, Beck Depresyon Ölçeği, Tinnitus Engellilik Anketi (sadece hasta grubuna uygulandı), Toronto Aleksitimi Ölçeği (TAÖ-20), Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ), Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (CTQ) verildi. Nöropsikolojik test bataryası kapsamında olan Sayı Menzili Testi, Stroop Testi, Sözel Akıcılık Testi, İz Sürme Testi ve Wisconsin Kart Eşleme Testi uygulandı. Bulgular: Kronik subjektif tinnitus hastalarında BDÖ, BAÖ ve TAÖ-20 puanları kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek saptandı. Hasta grubunda nöropsikolojik test sonuçlarından Stroop Testi interferans değerlerinde, Sözel Akıcılık Testi hayvanlar kategorisi ortalamasında, Sözel Akıcılık Testi KAS perseverasyon değerlerinde, İz Sürme Testi B-A değerinde, WCST kurulumu sürdürmede başarısızlık puanı ortalamasında kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı farklar saptandı. TEA puanı; BDÖ, BAÖ, TAÖ-20 duygu tanımada güçlük alt ölçeği ile pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı ilişkili saptandı. Sonuç: Kronik subjektif tinnitusu olan hastaların depresyon ve anksiyete puanları daha yüksek olup, aleksitimi sıklığı daha fazladır. Tinnitus şiddeti depresyon ve anksiyete puanları üzerinde anlamlı etkiye sahiptir. Nöropsikolojik test sonuçlarında hasta grubunda dil işlevleri, dikkat işlevleri ve yürütücü işlevler açısından kontrol grubuna kıyasla daha düşük performans elde ettik. Çalışmamızda elde ettiğimiz veriler, KBB polikliniğine başvuran ve tedaviye yanıt oranı düşük olan kronik subjektif tinnitus hastalarının değerlendirilirken psikiyatrik eş tanılar açısından da ele alınmasının ve gereğinde psikiyatri birimine yönlendirilmelerinin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to compare chronic subjective tinnitus patients accompanied by comorbid psychiatric comorbidities commonly encountered among public with the control group patients in terms of depressive symptoms, anxiety, alexithymia and childhood trauma and to investigate the effect of tinnitus on cognitive functions. Methods: We evaluated the cases between 18 and 60 years of age who presented with the complaint of chronic subjective tinnitus to otolaryngology outpatient clinic of Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital, between the dates of 01.02.2018-01.08.2018. Having interviewed with the patients who were detected not to have any organic agents that could lead to tinnitus, Tinnitus Handicap Inventory (THI) and Beck Depression Inventory (BDI) were applied. Patients with a THI score of 18 or above and a BDI score of 17 or less were included in the study. Sociodemographic Data Form, Beck Depression Inventory, Tinnitus Handicap Inventory (applied only to patient group), Toronto Alexithymia Scale (TAS-20), Beck Anxiety Inventory (BAI), Childhood Trauma Questionnaire (CTQ) were given to patients and to the healthy controls. Digit Span Test, Stroop Test, Verbal Fluency Test, Trail Making Test and Wisconsin Card Sorting Test which were within the scope of neuropsychological test battery were applied. Results: BDI, BAI, and TAS-20 scores were significantly higher in chronic subjective tinnitus patients compared to the control group. Among the neuropsychological test results, statistically significance was detected in Stroop test interference values, Verbal Fluency Test animal category mean values, Verbal Fluency Test KAS perseverance values, Trail Making Test B-A values, WCST failure to maintain set mean values when compared to the control group. A statistically positive significance was detected among THI score; The BDI, BAI, and TAS-20 emotion recognition difficulty subscale. Conclusion: Patients with chronic subjective tinnitus had higher depression and anxiety scores, and the prevalence of alexithymia was higher. The severity of tinnitus has a significant effect on depression and anxiety scores. In the neuropsychological test results, we obtained lower performance in the patient group compared to the control group with respect to language functions, attention functions and executive functions. The data we obtained in our study emphasize the importance of addressing psychiatric comorbid diagnoses in psychiatric comorbidity and referring to psychiatry unit when evaluating chronic subjective tinnitus patients admitting to otolaryngology clinics with low response rate to the outpatient clinic.