Bağımsız denetimde kalitenin artırılması ve Türkiye'deki denetim firmalarına yönelik bir araştırma
Increasing the quality in independent audit and a search with regard to audit firms in Turkey
  1. Tez No: 375102
  2. Yazar: SELİN AYKOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİKAİL EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bilgi kullanıcıları doğru kararlar alabilmek için, işletme ile ilgili doğru ve güvenilir bilgilere ihtiyaç duyarlar. Doğru ve güvenilir bilgiye de ancak kaliteli bir bağımsız denetim hizmetinin sonucunda ulaşılabilir. Bu çalışmanın amacı, kaliteli bir bağımsız denetimin nasıl olması gerektiğinin Türkiye' deki mevcut durum çerçevesinde bağımsız denetçilerin görüşleri doğrultusunda analiz edilmesidir. Çalışmada ilk olarak, konuyla ilgili kavramlar anlatılmış; ülkemizdeki ve dünyadaki bağımsız denetimde kalite ile ilgili düzenlemeler ele alınmıştır. Daha sonra, bağımsız denetim sektöründeki denetçilere anket uygulanarak konu ile ilgili algıları belirlenmiştir. Son olarak, anket verileri frekans analizine tabi tutularak frekans dağılım tabloları hazırlanmış ve bulgular yorumlanmıştır. Yapılan frekans analizinin sonucunda, bağımsız denetçilere göre, bağımsız denetimde kalitenin artırılması daha çok, kalite kontrol sistemine sahip olma, denetçilerin bağımsız, tarafsız ve dürüst olması, mesleki standartlara uygun davranma, denetçilerin ahlaki duyarlılık, ahlaki yargılama, iyi niyet ve erdemlere sahip olması, bağımsız denetim firmasının örgütsel yapıya ve kurumsal yönetim anlayışına sahip olması, müşteri seçimi veya aynı müşteriyle devam edilmesi kararlarında belirlenen kuralların tutarlı şekilde uygulanması, denetçilerin belli sektörlerde uzmanlaşması, bağımsız denetçinin müşteri işletmesi hakkında sahip olduğu bilgi birikimi ve bağımsız denetçinin çalışması süresince ilişkili gruplarla kurdukları iletişim gibi faktörler ile sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
Information users need accurate and reliable informations to make correct decisions related to the business. We can also access accurate and reliable information on the results of a quality audit services. The purpose of this study, how it should be of a quality that independent audit in Turkey within the framework of the current situation is to analyze, in the opinion of the independent auditors. Firstly, the relevant concepts have been described in this study; in our country and around the world about the quality of audit arrangements are discussed. Then, the perception of the auditors are determined about their relevant issues with applying a questionnaire in the sector of independent audit. Finally, the survey's datas were subjected to frequency analysis, frequency distribution tables were prepared and findings were reviewed. At the results of frequency analysis they should have quality control system, also be absolutely independent, impartial and honest. We can also say for the auditors, they must act in accordance with professional standards. After that they should have moral sensitivity, moral judgment, good faith and the virtues. The independent firm should have an organizational structure and corporate governance perception. The rules must be consistent about the customer choice or going on with the same customer. Especially the specialization of the auditors in certains sectors, the independent auditor who has necessary information about his customer business, the independent auditor who communicate with the related groups in his working period and all of the factors, advices above we said, are the factors to improve the quality much more according to independent auditors.