Akademisyenlerin fiziksel aktivite düzeylerininn incelenmesi/Çanakkale örneği
İnvestigation the physical activity level of academics- Çanakkale sample
- Tez No: 375103
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÖZHAN BAVLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmaÖZETAkademisyenlerin Fiziksel Aktivite Düzeylerinin İncelenmesi / Çanakkale ÖrneğiBu çalışmanın amacı, akademisyenlerin fiziksel aktivite (FA) düzeylerinin incelenmesidir. Çalışmaya Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'ne bağlı 10 farklı bölümden ve 25-60 yaş arasında olan toplam 229 akademisyen gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmadaki veriler Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (IPAQ)-Kısa Form uygulanmasıyla elde edilmiştir.Elde edilen veriler SSPS 17,0 Windows istatistik paket programında yapıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTInvestigation the physical activity level of academics- Çanakkale sampleThe aim of this study was to investigate the physical activity level (PAL) of academics. Totaly 229 academis between 25-60 ages who were work in 10 different faculties in Çanakkale Onsekiz Mart University participated in to study voluntary. International physical activity questionary (IPAQ) short form used to collect data. SSPS 17,0 used to analysis. Kruskal-Wallis used to compare groups and Mann Whitney?U used to compare genders. Findings accepted significant at p < 0.05 level.Analyse showed that: academics average PAL was 1541.1±2160.9 MET-dk/hf, 34.1% of were low active, 52.8% of moderate active, and 13.1% of were high active according to IPAQ classification. Faculty of tourism had highest PAL (3009.7±157.8 MET-dk/hf) and, PAL of faculty of agriculture was statistically higher than Faculty of Engineering and Architecture, Faculty of Medicine and Faculty of Fisheries.According to academic level Lecturer had highest PAL (2545.1±3602.9 MET-dk/hf), and assistant professor had lowest FAL (1275.4±1329.1 MET-dk/hf) .