A road map to a successful application of e-government in Iraq
Irak'ta başarılı bir e-devlet uygulamasının yol haritası
- Tez No: 375104
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SADIK EŞMELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bir devletin ana hedeflerinden biri, kolay ve rahat bir şekilde vatandaşlarına hizmet sunmaktır. E-devlet projesinin uygulaması, bu hedefe ulaşmak için en iyi yoldur. Ayrıca, bilgi ve iletişim teknolojilerinin yaygın kullanımı çeşitli şekillerde bu projenin uygulanmasını kolaylaştırır. Irak hükümeti, diğer hükümetler gibi, e-devlet projesinin uygulaması ile vatandaşlarına bu hizmetleri sunmayı hedeflemektedir. E-devlet daha verimli ve etkili olmak ve devletin performansını artırmak için bir yoldur. Ayrıca, e-devlet, devlet idaresinde daha fazla şeffaflık ve verimliliğe yol açar. Bu nedenle e-devletin benimsenmesi bilgi, teknoloji ve modern uygulamalara dayalı yeni ekonomide katılımı artırmak, vatandaşların ve işadamlarının alanlarını genişletmek için yardımcı olacak bir değişim sürecidir. Buna ek olarak, e-devlet, doğrudan diyalog yoluyla politika geliştirmede vatandaşların ve sivil toplumun katılımını sağlar, vatandaşların ve onların ihtiyaçlarının daha iyi anlaşılmasını kolaylaştırmak için mükemmel bir zemin hazırlar. Bu tez, bir e-devlet projesinin ne olduğunu, bazı ülkenin deneyimlerini ve bir e-devlet projesinin Irak'ta nasıl uygulanması gerektiğini açıklamaktadır. Bu çalışma başarılı bir e-devlet projesinin uygulamasında karşılaşılan zorlukları da araştırmaktadır. Bu tez için gerekli bilgiler Irak'ta e-devlet projesi uygulamalarına katılan kişilerle görüşmeler yoluyla toplandı. Ek olarak, projenin uygulanmasında karşılaşılan zorlukları öğrenmek ve bu sorunlara en iyi çözümleri bulmak için, bu proje ile ilgili resmi belgeler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The most important objective of the government is to provide services to citizens in easy and comfortable ways. The application of an e-government project is the best way to achieve this goal. Moreover, the widespread use of information and communication technology has facilitated the implementation of this project in various ways. The Iraqi government, like other governments, wants to provide these services to citizens through the application of an e-government project. E-government is a way to improve the government's performance to become more efficient and effective. In addition, e-government leads to increased transparency and efficiency in the administration of the state. Therefore, the adoption of e-government is a process of change that will help to expand the areas of citizens and businessmen to participate in the new economy based on knowledge, technology and modern applications. In addition, e-government provides the possibility of the involvement of citizens and civil society in the policy debate through direct dialogue, and support decision-making in a way to facilitate better understanding of the citizens and their needs. This thesis describes what an e-government project is and describes how it should be applied in Iraq as well as the experiences of many countries. This study also examines the challenges that will be encountered in the application of a successful e-government project. Information was collected for this thesis by extracting real data through interviews with people involved in the application of the e-government project in Iraq. In addition, many official documents related to this project was accessed to find out the challenges encountered during the implementation of the project and to find best solutions to remedy these problems.