Tek akciğer verntilasyonu sonrası oluşan akciğer hasarı üzerine karnozinin koruyucu etkisi
The protective role of carnosine on lung injury due to one lung ventilation
- Tez No: 375116
- Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER CUMHUR SİVRİKOZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Boztepe. H. Karnozinin tek akciğer ventilasyonuna bağlı akciğer hasarı üzerine koruyucu rolü. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Tıpta Uzmanlık Tezi, Eskişehir, 2014. Bu çalışmanın amacı, sıçanlarda tek akciğer ventilasyonu sonrasında oluşan akciğer hasarı üzerine karnozininin koruyucu rolünü araştırmaktır. Çalışma için 20 adet Sprague Dawley cinsi sıçan randomize olarak, eşit sayıda (n=10) iki gruba ayrıldı. Kontrol grubuna 60 dakika süreyle tek akciğer ventilasyonu (TAV) devamında 30 dakika süreyle çift akciğer ventilasyonu (ÇAV) uygulandı. Karnozin grubundaki sıçanlara deneye başlamadan 10 dakika önce 250mg/kg dozunda intraperitoneal karnozin verildi ve aynı ventilasyon protokolü uygulandı. Kontrol ve çalışma gruplarından TAV ve ÇAV sonunda biyokimyasal analiz ve histopatolojik inceleme için akciğerden doku örnekleri alındı. Biyokimyasal analizde doku superoksid dismutaz (SOD), malondialdehit (MDA) ve tümör nekroz faktör alfa (TNF-α) düzeyleri ölçüldü. Histopatolojik incelemede dokular hemotoksilen eosin ile boyandı ve akciğerlerde oluşan hasar alveolar konjesyon, intraalveoler kanama, lökosit ve lenfosit infiltrasyonu varlığı ve miktarına göre skorlandı. TAV ve ÇAV sonunda çalışma grubu TNF-α düzeylerinde kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düşüş olduğu görüldü. Ancak TAV ve ÇAV sonunda her iki gruptada MDA ve SOD değerlerinde anlamlı farklılık saptanmadı. Histopatolojik incelemede Karnozin verilen grupta PMNL infiltrasyonu ve lenfosit infiltrasyon miktarının istatiksel olarak anlamlı azaldığı görüldü. Sonuç olarak TAV kullanılarak yapılan göğüs cerrahisi işlemlerinde özellikle TAV ile işlem süresi uzayacak olgularda karnozin kullanımının TAV'nuna bağlı akciğer hasar ve ödemini azaltıcı etki göstereceğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Boztepe. H. The protective role of carnosine on lung injury due to one lung ventilation. Eskisehir Osmangazi University Faculty of Medicine Department of Thoracic Surgery Specialization Thesis, Eskisehir, 2014. The aim of this study was to invastigate the protective effect of carnosine on lung injury after one lung ventilation in rats. 20 Sprague Dawley rats were randomly divided into two groups in equal numbers, for the study (n=10). In control group we performed one lung ventilation for 60 minutes, following 30 minutes double lung ventilation. In carnosine group same ventilation procedure was performed, additionally 250 mg/kg intraperitoneal carnosine was administered 10 minutes before the start of the experiment. Tissue samples of the lung from control and study group were taken for biochemical analyse and histopathological evaluation at the end of one and double lung ventilation. Superoxide dismutase (SOD), malondialdehyde (MDA) and Tumor Necrosis Factor Alpha (TNF-α) levels were determined biochemically. Tissue samples were stained with hematoxylin-eosin for histopathological evaluation and were scored acording to the alveolar congestion, polymorphonuclear leukocytes infiltration, lymphocyte infiltration and intra alveolar hemorrhage amount At the end of one and double lung ventilation, statistically significant decrease in TNF-α levels were seen in the study group. However no significant different was found on MDA and SOD level, at the and of the one and double lung ventilation in both groups. On histopathologic examination and lymphocyte infiltration were decreased statistically significant in group received carnosine. In histopathological evaluation, tissue injury in carnosine group was observed lesser than control group. With all these findings carnosine has a protective role on lung injury after one lung ventilation. As conclusion we thought that carnosine usage can show decreased effect on lung impairment and eodema due to ventilation in cases whose operation duration will increase by one lung ventilation in lung operations performed with one lung ventilation