Vestibular schwannoma hastalarında farklı radyocerrahi tekniklerinin dozimetrik olarak karşılaştırılması
  1. Tez No: 375120
  2. Yazar: MELTEM YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAZIM MERİÇ ŞENGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, 20 Vestibular Schwannoma hastasının dozimetrik verileri kullanılarak LGK ve Linak tabanlı SRS teknikleri karşılaştırılmıştır. Çalışmada LGK Perfexion cihazı, GammaPlan TPS ve TrueBeam STx cihazı ve Eclipse TPS kullanılmıştır. Linak tabanlı planlar; 6X (600MU/dk) ve 6XFFF (1400MU/dk) enerjileri ile DCA ve VMAT planlamaları olarak yapılmıştır. Tüm planlarda tek fraksiyonda 12 Gy doz tanımlanmıştır. PCI, HI, GI, V1, V5, koklea ve beyin sapı dozları karşılaştırılmıştır.Tüm planlarda eşit konformaliteler sağlanmaya çalışıldığı için beklenildiği üzere PCI değerleri benzer çıkmıştır. GI değerleri karşılaştırıldığında en iyi doz düşüşünü LGK planları (2.71±0.18) gösterirken heterojenitesi en yüksek (2,09 ±0,09) planlar olarak bulunmuştur. Kritik organ dozları tüm planlarda kabul edilebilir sınırlardadır. VMAT ve 2ARK planları optimizasyonda belirlendiği gibi en homojen planlar olurken çevresel dozu en yüksek planlar olduğu gözlenmiştir. GI değerleri sırasıyla 5.09±2.24 ve 5.79±2.38. HI değerleri benzer çıkmıştır ve sırasıyla 1.16±0.06 ve 1.14±0.04 olarak hesaplanmıştır. VMAT ve DCA planları kendi aralarında karşılaştırıldığında; FF ve FFF enerjileri ile yapılan DCA planlarında doz düşüşü daha hızlı sağlanabildiği gözlenirken VMAT-2 ve DCA ve DCA-FFF planlarında heterojenite benzer şekilde yüksektir. Sonuç olarak LGK Perfexion ile kritik organ koruması sağlanırken optimal PCI ve GI değerleri elde edilmiştir.Linak tabanlı tedavilerde en optimal planların DCA planları olduğu görülürken, tümör lokalizasyonu ve işitmenin olup olmamasına göre uygun tedavi tekniğine karar verilmelidir.
Özet (Çeviri)
In this study, patients with vestibular schwannoma (n = 20) were planned using different SRS treatment techniques. The treatment plans were created in Leksell GammaPlan for LGK Perfexion and Eclipse for TrueBeam STx . LINAC based plans were created with DCA and VMAT treatment technique for6X (600MU/dk) and 6XFFF (1400MU/dk) energies. Paddick conformity index(CI), homogeinity index(HI), gradient index (GI) , low dose volumes (V1, V5) and organ at risk (OAR) doses were used for the comparison. A single dose of 12 Gy was prescribed. Results: Since conformality was set as a reference paremeter for all plans , PCI values were similar for all techniques. LGK plans can achieve limited low-doses (2.71±0.18) surrounding the inhomogeneous dose distribution (2,09 ±0,09). OAR doses were within the range of tolerable levels. VMAT and 2 ARC plans were the most homogeneous plans because of the upper limits in the optimisation with the expense of high low doses to the surrounding tissue. Respectively GI values were 5.09±2.24 and 5.79±2.38 and HI values were calculated as respectively 1.16±0.06 ve 1.14±0.04 . In the comparison of VMAT and DCA plans; DCA plans with FF and FFF yielded sharper dose gradient and similarly VMAT-2 plans, DCA plans were more heterogenous. Conclusion: Our study showed that LGK will comply with all SRS constraints (high conformity while minimizing low-dose spread). VMAT plans will spread more low-dose than LGK or DCA. The proximity of the critical structures and the absence of hearing should be considered to decision of the treatment technique.