Laparoskopik kolesistektomi ameliyatından sonra görülen omuz ağrısının giderilmesinde abartılı litotomi pozisyonunun etkisi
Effect of exaggerated lithotomy position on treatment of shoulder pain seen after laparoscopic cholecystectomy
  1. Tez No: 375119
  2. Yazar: ÖZGÜL DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ETİ ASLAN, DOÇ. DR. ÜKKE KARABACAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma bir cerrahi kliniğinde laparoskopik kolesistektomi ameliyatı uygulanan hastalara abartılı litotomi pozisyonunun, ağrının giderilmesinde etkisini belirlemek amacıyla yarı deneysel bir çalışma olarak yapıldı. Araştırma, deney ve kontrol grubundaki hastaların demografik verileri, ek hastalık dağılımı, ameliyat süresi, görsel ağrı ölçeği bulguları, SPO2 bulguları, analjezik ve analjezik miktarı bulguları karşılaştırıldı. Araştırma, İstanbul Anadolu yakasında bir Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Genel Cerrahi Kliniğinde 12.12.2012-30.05.2013 tarihleri arasında, elektif yapılan, laparoskopik kolesistektomi ameliyatı geçiren, ameliyat sonrasındaki ilk gün, araştırmaya dahil edilme ve dışlanma kriterlerini karşılayan ve araştırmayı kabul eden 102 hasta ile gerçekleştirildi. Hastaların ağrı düzeyi, görsel ağrı ölçeği ile ölçüldü ve SPO2 bulguları, pulse oximetre ile ölçüldü. Veriler yüzyüze görüşme yöntemiyle toplanıp araştırmacı tarafından veri toplama formuna kaydedildi. Araştırma sonucunda, abartılı litotomi pozisyonu uygulanan, deney grubundaki hastaların omuz ağrısı kontrol grubundaki hastalara göre düşük bulundu. Abartılı litotomi pozisyonunun ağrı geçirmedeki etkisi sadece diklofenak sodyum uygulanan hastalara göre daha etkin ve hızlı bulundu. Abartılı litotomi pozisyonu verilen hastalarda periferik saturasyon düzeyi, analjezik uygulanan kontrol grubuna göre daha hızlı bir şekilde artış gösterdi. Deney grubu hastaların, kontrol grubundaki hastalara göre, hem toplam analjezik miktarları hem de opioid kullanım miktarı daha düşük bulundu. Sonuç olarak; abartılı litotomi pozisyonun laparoskopik kolesistektomi sonrası yansıyan omuz ağrısını azaltmada hızlı ve etkin bir nonfarmokolojik yöntem olduğu, ek analjezik ve opioid kullanım gereksinimini azalttığı, ağrı kontrolü ile birlikte solunum fonksiyonlarında da hızlı bir iyileşmenin olabiliceği görüldü. Bu sonuçlara dayanarak abartılı litotomi pozisyonun laparoskopik kolesistektomi sonrası ağrıyı azaltmada yararlı olabiliceği söylenilebilir.
Özet (Çeviri)
Effect of Exaggerated Lithotomy Position on Treatment of Shoulder Pain Seen After Laparoscopic Cholecystectomy This research was performed as a quasi-experimental study by applying an exaggerated lithotomy position on the patients who underwent laparoscopic cholecystectomy in a surgical clinic to eliminate the pain relief impact. Demographic data of the patients in research, testing and control group, additional disease distribution, operation time, visual scale of pain, SPO2 findings, analgesic and the amount of analgesics were compared. Research has been performed electively with 102 patients which have been observed for 24 hours on the first day after the surgery among the patients who had underwent laparoscopic cholecystectomy surgery in a Training and Research Hospital, General Surgery Clinic between the dates 12.12.2012-30.05.2013 that meet study inclusion and exclusion criteria and who accepted the research. Pain level of the patients was measured by visual scale of pain and SPO2 signs, pulse oximeter. Data were collected through face to face interviews and were recorded on data collection forms by the researcher. As a result of the research, it was found that visual analog scale findings of patients in the experimental group exaggerated lithotomy position was applies are significantly lower than the patients with shoulder pain control group. The effect and speed on pain relief for patients that exaggerated lithotomy position was found more effective and faster when compared to patients treated with only diclofenac sodium. Peripheral saturation levels in patients that exaggerated lithotomy position was applied increased more quickly than the control group that analgesic was applied. It was found that both total amount of analgesic and opioid use were found lower for the patients in the experimental group, when compared to patients in the control group. As a result; it was observed that exaggerated lithotomy position is an effective and fast non-pharmacologic method in reducing shoulder pain reflected after laparoscopic cholecystectomy, reduces additional analgesic and opioid use and with pain control it may recover respiratory functions more rapidly. Based on these result exaggerated lithotomy position after laparoscopic cholecystectomy may be said to be useful in reducing pain