Genel anestezi uygulanan hastalarda farklı hava yolu aygıtlarının orta kulak basıncı ve bulantı kusma sıklığı üzerine etkisi
Effect of different airway devices on middle ear pressure and incidence of nausea-vomiting in patients having general anesthesia
- Tez No: 375132
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ÜNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Kullanımı ve çeşitleri giderek yaygınlaşan supraglottik havayolu aygıtlarının (Klasik LMA, I-gel, Cobra PLA, LMA Supreme ve oral ETT) OKB ve POBK üzerine etkisini karşılaştırmayı amaçladık. Çalışmamız etik kurul onayı alındıktan sonra; genel anestezi altında diz artroskopisi planlanan ve farklı havayolu aygıtı kullanılan 18-65 yaş arası, ASA I veya II risk grubunda yer alan kadın ve erkek 100 olgu üzerinde gerçekleştirildi. Gruplar seçilen havayolu erişim ekipmanına göre; Klasik LMA (Grup LMA, n=20), I-gel (Grup I-gel, n=20), Cobra PLA (Grup Cobra PLA, n=20), LMA Supreme (Grup LMA Supreme, n=20) ve ETT (Grup ETT, n=20) olacak şekilde belirlendi. Her beş gruba da anestezi indüksiyonu 1 mg.kg-1 lidokain, 2-3 mg.kg–1 propofol ve 0,2 µg.kg-1.dk-1 remifentanil infüzyonu ile yalnızca endotakeal tüp grubuna ek olarak 0,6 mg.kg–1 roküronyum uygulanarak yapıldı. Anestezinin idamesinde 1 MAK sevofluran, analjezik olarak remifentanil (0,05-0,2 µg.kg-1.dk-1) kullanıldı. Kalp atım hızı, SAB, DAB, OAB, SpO2, EtCO2, sağ ve sol OKB'leri ile POBK sıklığı ve şiddeti kaydedildi. Supraglottik havayolu aygıtları uygulanan olgulara göre ETT uygulanan olgularda entübasyon sonrası DAB ve OAB'de daha fazla artış oldu. Supraglottik havayolu aygıtları uygulanan olgular ile ETT uygulanan olgularda OKB yönünden anlamlı fark gözlenmedi. Bütün gruplarda OKB'de kontrol değere göre yaklaşık yarım saat sonrasında artış olduğu saptandı ancak ETT grubunda entübasyon sonrası OKB'de bir sıçrama gözlendi. I-gel grubunda kontrol değere göre OKB'de dalgalanma daha az gözlendi. ETT grubunda POBK daha sık gözlendi. Sonuç olarak; kısa süreli ve OKB dalgalanmasından kaçınılması gereken olgularda supraglottik havayolu aygıtlarının özellikle de I-gel'in güvenle kullanılabileceği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
We aimed to compare the effects of airway devices (Classical LMA, I-gel, Cobra PLA, LMA Supreme and oral endotracheal tube (ETT)), the use and sort of which is growing up, on middle ear pressure (MEP) and postoperative nausea-vomiting (PONV). After the Ethics Committe approval; 100 male and female patients of ASA I and II risk groups aged 18-65 years, that were scheduled for knee arthroscopy under general anesthesia with different airway devices, were recruitted for the study. The patients were assigned into one of the 5 groups, Classical LMA (Group LMA, n=20), I-gel (Group I-gel, n=20), Cobra PLA (Group Cobra PLA, n=20), LMA Supreme (Group LMA Supreme, n=20) and ETT (Group ETT, n=20), according to the airway device used. All the patients had anesthesia induction with lidocaine 1 mg.kg-1, propofol 2-3 mg.kg–1 and remifentanil 0,2 µg.kg-1.min -1 infusion, with rocuronium 0,6 mg.kg –1 added only to ETT group. Sevoflurane 1 MAC and remifentanil 0,05-0,2 µg.kg-1.min-1 were used for anesthesia maintenance and analgesia, respectively. Heart rate, systolic arterial pressure (SAP), diastolic arterial pressure (DAP), mean arterial pressure (MAP), periferic oxygen saturation (SpO2), end tidal carbondioxide (EtCO2), right and left MEP were recorded, as well as incidence and severity of PONV. The patients in ETT group have experienced greater increase in DAP and MAP after intubation compared with those with supraglottic airway devices. No significant difference was detected between the groups regarding MEP. All the groups have demonstrated an increase in MEP after approximately 30 minutes from the control measurements, but the ETT group have displayed a spike after intubation. I-gel group have displayed less fluctuations in MEP compared with control values. ETT group have more PONV. In conclusion; we suggest that supraglottic airway devices, especially I-gel, can be safely used for short procedures and in patients in whom MEP fluctuations should be avoided.