Astımlı hastalarda ilaç uyumunun astım kontrolü, havayolu inflamasyonu ve ataklar üzerine etkisi
The effect of medication adherence on disease control, airway inflammation and exacerbations in asthmatics
- Tez No: 375134
- Danışmanlar: PROF. İPEK KIVILCIM OĞUZÜLGEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Astım hastalarında semptomlar, fonksiyonel ve inflamatuar parametrelerin kontrolü tedavi planını belirlemede temel faktörlerdir. Tedaviye uyumu iyi olan hastalarda bu parametrelerin normal düzeylerde olması beklenir. Çalışmamızda astımlı hastalarda tedaviye uyumun astım kontrolüne, hava yolu inflamasyonuna ve 6 ay içinde geçirilen ataklara etkisi araştırıldı. En az 6 aydır astım tanısı olan ve inhaler tedavi kullanan 113 hasta çalışmaya alındı. Hastaların solunum fonksiyon testi yapıldı, fraksiyone exhale nitrik oksit düzeyi (FENO) ölçüldü, astım kontrol testi ve Morisky 8-Maddeli İlaca Uyumluluk Ölçeği (MMAS-8) uygulandı. Altı ay sonra hastalara ulaşılarak bu süreçte astım atağı geçirip geçirmedikleri sorgulandı. AKT'ye göre %57.5 olgu kontrolsüzdü. MMAS-8'e göre olguların %49.6'sında tedavi uyumu kötü, %37.2'sinde orta idi. %24.1 olgunun FENO'su yüksekti.
Özet (Çeviri)
Symptoms, as well as control of functional and inflammatory parameters are the main factors to determine the step of treatment in asthma patients. These parameters are expected to be at a normal range in patients with good compliance to treatment. In our study, the effects of medication adherence on asthma control, airway inflammation and asthma exacerbations were investigated. 113 patients who have been diagnosed with asthma for at least 6 months and were under inhaler treatment were included in the study. Respiratory function tests, asthma control test (ACT) and Morisky 8 items medication adherence scale (MMAS-8) were performed and exhaled nitric oxide (FENO) levels were measured. After 6 months, patients were questioned about any asthma exacerbations in this 6 months period. According to ACT, 57.5% of patients were not under control. 49.6% of patients had poor medication adherence and 37.2% had moderate therapeutic compliance according to MMAS-8. 24.1% of patients had high FENO levels.