Astımlı hastalara yönelik geliştirilen web tasarımlı eğitimin ilaç uyumu, astım kontrolü ve yorgunluk üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of web-designed training developed for asthma patients on drug compliance, asthma control and fatigue
- Tez No: 736768
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ÖRSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Başlık: Astımlı hastalara yönelik geliştirilen web tasarımlı eğitimin ilaç uyumu, astım kontrolü ve yorgunluk üzerine etkisinin değerlendirilmesi. Amaç: Astımlı hastalara yönelik geliştirilen web tasarımlı eğitimin ilaç uyumu, astım kontrolü ve yorgunluk üzerine etkisinin belirlenmesidir. Yöntem: Bu araştırma tek merkezli ön test-son test kontrol gruplu randomize kontrollü deneysel bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini, Eskişehir ili aile sağlığı merkezlerine kayıtlı astım tanısı almış hastalar oluşturmaktadır. Araştırmada müdahale (n=100) ve kontrol (n=100) olmak üzere iki grup bulunmaktadır. Veriler İlaç Uyumunu Bildirim Ölçeği (İUBÖ), KOAH ve Astım Yorgunluk Ölçeği (KAYÖ), Astım Kontrol Testi (AKT) ve inhalasyon cihazlarını kullanım becerilerinin değerlendirme formu ile toplanmıştır. Bulgular: İUBÖ puanlarında grup zaman ana etkisi ve etkileşimi istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Title: Evaluation of the effect of web-designed training developed for asthma patients on drug compliance, asthma control, and fatigue Aim: To be determined the effect of web-designed training developed for asthma patıents on drug compliance, asthma control, and fatigue. Methods: This research is a randomized controlled experimental study with a single center pretest-posttest control group. The population of the study consists of patients diagnosed with asthma registered in family health centers in Eskişehir. There are two groups in the study as intervention (n=100) and control (n=100). The data were collected with the Medication Compliance Notification Scale (IDAS), the COPD and Asthma Fatigue Scale (CAD), Asthma Control Test (ACT), and the evaluation form of inhalation device use skills. Results: Group time main effect and interaction were not found statistically significant in IDAS scores (p>0.05).