Güncel gelişmeler ışığında Türkiye'de vergi kaçakçılığı suçu ve cezası
In light of update developments in Turkey tax evasion offence and penalty
- Tez No: 375206
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞENOL KANDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Vergi, kamu harcamalarını finanse eden devletin en önemli gelir kaynağıdır. Devlet vergilerin zamanında ve eksiksiz ödenmesi için birtakım düzenlemeler yapmıştır ve bu düzenlemelere aykırı hareket edenlere yaptırım öngörmüştür. Devletin uyguladığı yaptırımlar mali nitelikte olduğu gibi hapis cezası şeklinde de olabilmektedir. Vergi kanunlarına aykırı fiiller ve bu fiillere uygulanacak yaptırımlar Vergi Usul Kanunu'nda belirtilmiştir. İnsanlar kazançlarının bir kısmını vergi olarak devlete vermektedir. Birtakım insanlar verdikleri bu parayı“boşa giden para”olarak görmekte ve bu parayı vermemenin yollarını aramaktadırlar. İnsanların vergiye karşı gösterdikleri bu tepkinin en yaygını vergi kaçakçılığıdır. Bu çalışmamızda vergi kanunlarına aykırılık oluşturan fiillerden vergi kaçakçılığı suçunun bütün unsurlarını ayrıntılı olarak ortaya koymaya çalışacağız. Bu amaçla vergiye dair kavramları anlatacağız, ardından suç ve kabahat kavramları ile Türkiye'deki vergi suçları ve vergi kabahatlerine değineceğiz ve son olarak vergi kaçakçılığı suçunu tüm unsurları ile birlikte ayrıntılı olarak açıklayacağız.
Özet (Çeviri)
Tax is the most important revenue source of state that finance public expenses. State has performed various regulations for timely and complete payment of taxes and envisaged junctions to ones behaving contrary. Junctions implemented by the state are financial as well as may be as imprisonment. Acts contrary to tax laws and junctions to be implemented to these acts are given in theTax Procedural Law. People give a portion of their revenues to state as tax. Some people consider this amount as“wasted money”and seek ways for not paying these amounts. The most common response of people againts tax is the tax evasion. In this study, we will try to reveal all issues of tax evasion offence among acts contrary to tax laws in detail. For this purpose, we will explain issues related with tax, then highlight offence and neglect notions and Turkey's tax offences and tax neglects and finally we will explain tax evasion offence in detail with all issues.