Alternatif bir finansman aracı: Sukuk
An alternati̇ve fi̇nanci̇al i̇nstrument: Sukuk
- Tez No: 375207
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ŞULE YÜKSEL YİĞİTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Küreselleşen dünya düzeni ile birlikte ekonomik faaliyetlerde sınırlar neredeyse ortadan kalkmış durumdadır. İşletmeler için artık sadece ulusal değil, uluslararası bir rekabet söz konusudur. Hal böyle olunca da işletmeler için kaynak sağlayabilmek ve mevcut kaynakları zenginleştirebilmek önemli bir hale gelmiştir. Çünkü finansal anlamda zayıf olarak nitelendirilebilecek kuruluşların rakipleriyle sıkı rekabete girmelerini beklemek mümkün değildir. Bu durumun sonucu olarak da gerekli zamanda ve yeterli miktarda finansman sağlanması işletmeler için daha fazla önemli hale gelmiştir. Finansal anlamda güçlü olmanın gerekliliği sonucunda yenidünya düzeni içerisinde birçok alternatif finansman yöntemi ortaya atılmış ve bir kısmı halen uygulanmaktadır. Sukuk, alternatif finansman yöntemlerinden birisi olarak keşfedilmiş ve İslami değerlere bağlı biçimde uygulanması sebebiyle her geçen gün daha fazla ilgi görmeye başlamıştır. Finans çevrelerince önemli bir fon sağlama yöntemi olarak görülmesi ve diğer yöntemlere göre yeni olmasına rağmen hacminin sürekli artıyor olması konunun önemini artırmaktadır. Sukuk hakkında genel bilgilerin ortaya konulması ve sukukun Türkiye'de uygulanabilirliği konusunun araştırılmasının amaçlandığı bu çalışma literatür taraması şeklinde yapılmıştır. Araştırma sonucunda görüldüğü üzere sukukun alternatif bir finansman yöntemi olarak yaygın biçimde kullanılmasının önünde bir engel görülmemektedir. Gerçekleşen sukuk ihraç rakamlarına bakıldığında Türkiye'de sukuk piyasasının her geçen gün gelişim içerisinde olduğu görülmüştür. Ancak, konu hakkında yasal dayanakların sınırlılığı, sukukun diğer yöntemlerinin uygulanmaması ve sukuk ihraçları hakkında İslami değerlere uygunluk konusunda değerlendirme yapabilmek adına bağımsız bir kuruluşun gerekliliği ortadadır. Belirtilen konularda çalışmalar gerçekleştirildiği takdirde sukuka olan ilginin artacağı düşünülmektedir. Böylece yurt içinde inançları sebebiyle kaynaklarını değerlendirmeyen kesimlerin ve başta körfez ülkeleri olmak üzere birçok yabancı kaynakların Türkiye'ye aktarılması mümkün olacaktır. Sonuçta sadece farklı bir alternatif finansman inançları sebebiyle sahip oldukları maddi varlıkların değerlendirilmesi mümkün olacak ve ülke ekonomisinin canlanması sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
With the globalized World order, limits in economic activities are almost disappeared. For businesses, it is concerned no longer just a national but an international competition. Therefore, to be able to provide resources to businesses and enrich the available resources has become a important issue. Because, it is not possible wait from organizations that are characterized as weak in financial sense to get into a tight competition with their rivals. As a result of this situation, the provision of financing in a required time and in a sufficient amount for businesses has become more important. As a result of the necessity of being strong in the financial sense in the new World order, several alternative methods of financing put forward and a portion of this is currently being implemented. Sukuk, as one of alternative financing methods have been discovered and due to implementation of islamic values in bound form began to see more and more attention with each passing day. It increases the importance of the subject that it is seen as an important method of funding in financial circles and compared to other methods is new but it is constantly increasing volume. This study in which it is aimed to introduce the general information about sukuk and to research the issue about the applicabilty of sukuk in Turkey was performed as a literature study. As seen in the results of research, sukuk as an alternative method of financing, is not considered as an obstacle to widespread use. When we look at actual figures of sukuk issuance, sukuk market in Turkey, has been seen that it is development everyday. However, the limitations of the legal basis on the subject of Sukuk, Sukuk issuance of other methods on the implementation and on compliance with Islamic values in order to make an assessment the need for an independent organization is obvious. If the studies carry out about these issues, sukuk is likely to increase the interest. Especially of the Gulf countries, including the cutting of many foreign resources will be transferred to Turkey. Ultimately, just a different alternative financing because of their beliefs will be possible to evaulate and the economic revival of the country will be provided.